ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Aroma Terapi Masajı Nasıl Yapılır Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi masajı, uçucu yağlar (yüksek konsantre bitki yağları) içeren masaj yağı veya losyonu kullanılarak yapılan İsveç masaj terapisidir.

Aromaterapi masajı sırasında, bu uçucu yağ moleküllerini teneffüs edersiniz veya cildiniz yoluyla emersiniz. Bu masajın, duyguya dahil olduğu bilinen beynin bir bölgesi olan limbik sistemi etkileyerek zihninizde ve vücudunuzda faydalı değişiklikleri teşvik ettiği düşünülmektedir.

Hemen hemen her masaj kliniğinde veya spada, aromaterapi masajı uygulatabilmeniz mümkün olmasına rağmen, tedavi tarzı ve uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir. Birçok masaj terapisti bir veya daha fazla önceden karıştırılmış bitkisel yağ kullanır ve bu yağların hangisi olması gerektiğine sağlık durumunuza bakara karar verir. Rahatlama ve stres atma amaçlı bir masaj muhtemelen lavanta esansiyel yağının kullanılmasını gerekli kılarken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağının kullanılmasını gerekli kılar. Terapistiniz, sizden çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek seçim sürecine dahil olmanızı isteyebilir.

Bazı masaj terapistleri, durumunuzun belirsiz olması veya sağlık hedeflerinize göre her masajdan hemen önce masaj yağına uçucu yağlar ekleyebilir. Uçucu yağların kalitesi büyük ölçüde değişir. Uçucu yağlar, terapötik etkisi olmayan sentetik kokularla yapılan yağlardan farklıdır. Aromaterapi konusunda oldukça bilgili olan masaj terapistleri, masaj yağlarında kaliteli uçucu yağlar kullanabilirler.

Masaj yağı seçildikten sonra, terapist odadan çıkar, böylece soyunup masaj masasına uzanabilirsiniz. Genellikle bir çarşafın altına yüzüstü yatmanız istenecektir. Masaj terapisti masaja başladığında, uçucu yağların ince aromasını fark edebilirsiniz.

Aromaterapi masajı önlemleri

Lisanslı bir masaj terapisti, masajdan önce sağlık geçmişinizi öğrenmelidir. Uçucu yağlar alerjik cilt reaksiyonuna neden olabilir. Uçucu yağlar oldukça etkilidir ve cilt tarafından emilebilir, bu nedenle aşırı aromaterapi yağlarından kaçınmak ve yalnızca uygun şekilde seyreltilmiş yağları kullanmak önemlidir. Kokulara karşı çok duyarlıysanız, aromaterapi masajı sizin için doğru olmayabilir.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, bu tür bir masajın sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Direkt olarak çürükler, deri döküntüleri, iltihaplı veya zayıf deri, iyileşmemiş yaralar, tümörler, karın fıtığı veya kırıklar üzerine masaj yapılmamalıdır. Masaj sırasında herhangi bir ağrı ya da sorun hissederseniz, hemen masaj terapistinize söyleyin.

Sağlık konusunda herhangi bir şüpheniz varsa, aromaterapi masajı yaptırmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Kanser gibi belirli rahatsızlıkları olan kişilerin, tedavileri sırasında belirli zamanlarda uçucu yağlardan veya masajdan kaçınmaları veya tamamen kaçınmaları gerekebilir.

Aromaterapi masajının faydaları

Aromaterapi masajında kullanılan her uçucu yağın farklı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Örneğin, bazıları sakinleşir ve sizi rahatlatırken diğerleri enerji verir.

Yaygın olarak kullanılan bazı uçucu yağların özellikleri:

  • Sakinleştirici: Papatya, lavanta ve sardunya yağı
  • Dekonjestasyon (Konjesyonu azaltıcı): Okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı
  • Enerji verici: Biberiye yağı
  • Canlandırıcı: Ylang-ylang, misk adaçayı, gül ve neroli yağı

Aromaterapi masaj teknikleri genellikle İsveç masajında ​​kullanılanlarla aynı olduğundan, insanlar genellikle bunu sırt, boyun ve omuz kasları veya stresi azaltmak için uygulatmak ister.

Leave a Reply