ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Uygulamalı Fizik Tedavinin Faydaları

Masaj teknikleri güçlendirme egzersizlerini tamamlar
Manuel fizik tedavi, bir terapist tarafından çok çeşitli semptom ve koşulları tedavi etmek için kullanılan uygulamalı terapötik teknikler kümesini ifade eder.

Genellikle egzersiz veya ağrı giderici modaliteler gibi diğer rehabilitasyon teknikleriyle birlikte uygulanan bu tedavi tarzı, ağrı, sertlik veya hareket kısıtlılığı gibi çok sayıda farklı endişenin ele alınmasında yardımcı olabilir.

Bu makale, uygulamalı fizik tedaviyi, teknikleri, ne zaman ve nerede kullanıldığını, maliyetleri ve alternatifleri açıklayacaktır.

Manuel Terapiyi “Uygulamalı” Yapan Nedir?

Eklemlerinizi pasif olarak hareket ettirmek, bir vücut bölgesine masaj yapmak veya bir kas germek olsun, bu tür terapi, fizyoterapistinizin kendi özel durumunuzu tedavi etmek için kendi ellerini kullanırken anatomi ve patoloji bilgisini kullanmasını sağlar.

Manuel terapi, bir kasın esnekliğini artırmak, bir kas grubunu gevşetmek, eklemdeki hareket aralığını iyileştirmek veya ağrınızı azaltmak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

Çoğu zaman, bu tedavi kategorisi, bir bölgede hareketinizin daha sınırlı olabileceği ve ağrı düzeylerinin geleneksel olarak daha yüksek olduğu rehabilitasyonun daha akut aşamalarında özellikle değerlidir.

Semptomlar azalmaya başladıkça ve hareket geliştikçe, manuel terapi daha sonra güçlendirme, denge eğitimi veya plyometrik egzersiz gibi daha aktif terapi teknikleriyle birlikte kullanılabilir.

Sonuç olarak, pasif uygulamalı tedaviler, bakımınızın faydalı bir parçasıdır, ancak nadiren tamamlayıcı bir aktif bileşen olmadan tek başına gerçekleştirilirler. 

Terapötik Teknikler

Tahmin edebileceğiniz gibi, manuel terapi “uygulamalı” bir tedavi olarak kabul edilir, çünkü bu kategorideki her teknik, terapistin size fiziksel olarak dokunmasını içerir.

Bu rehabilitasyon kategorisinde yer alan çok çeşitli farklı uygulamalı teknikler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Yumuşak doku masajı : Bölgedeki doku gevşemesini, hareketliliğini veya ağrıyı iyileştirmeye yardımcı olan bir kas veya bağ dokusu alanı üzerinde gerçekleştirilen okşama veya kayma hareketleri
  • Eklem manipülasyonu : Hareketliliği iyileştirmek ve (bazı durumlarda) ağrıya yardımcı olmak için eklemi normal hareket aralığının ötesine taşıyan hızlı, itme tarzı bir teknik
  • Eklem mobilizasyonu : Bir eklemin hareketliliğini destekleyen ve eklemdeki hareket aralığını artıran hareket sınırları içinde daha yavaş, tekrarlayan salınımlar
  • Sürtünme masajı : İyileşmeyi teşvik etmek ve ağrıyı azaltmak amacıyla iltihabı geçici olarak artırmayı ve yara dokusunu parçalamayı amaçlayan daha rahatsız edici bir masaj şeklidir.
  • Pasif germe : Bir bölgedeki hareket açıklığını iyileştirmek ve esnekliği artırmak için bir kas veya kas grubunu uzatma veya uzatma 1

Yukarıda listelenen tekniklerin her biri, doğru koşullarda kullanıldığında faydalı olabilir. Birçoğu genellikle birbiriyle tandem olarak kullanılır.

Kapsamlı bir değerlendirmeden sonra, fizyoterapistiniz size hangi uygulamalı tekniklerin sizin için yararlı olabileceği konusunda daha fazla bilgi sağlayabilir. 

Uygulamalı Fizik Tedavi Ne Zaman Denenmeli?

Manuel terapi, çeşitli endişeler için PT’ye değerli bir katkı olabilir. Örneğin, bir ameliyat veya prosedürü takiben, eklem mobilizasyonları ve pasif germe, etkilenen bölgedeki hareket açıklığınızı iyileştirmede sıklıkla önemli bir rol oynar.

Sırt veya boyun gerilmesi gibi daha akut bir yaralanmanın ardından belirli türde manipülasyonlar ve mobilizasyonlar da kullanılabilir. Ek olarak, yumuşak doku masajı, kronik ağrı şikayetlerini yönetmek ve tedavinin daha aktif bileşenlerine katılımı artırmak için faydalı olabilir.

Manuel fizik tedaviden faydalanmak için birçok farklı spesifik teşhis bulunmuştur. Örneğin, birkaç çalışma, yumuşak doku masajı ile tedavi edildikten sonra diz osteoartriti olan hastalarda ağrı ve fonksiyonda iyileşme olduğunu göstermiştir . 2

Omuz ağrısı olan kişiler, eklem hareketlerine ve orta sırtlarına yapılan manipülasyonlara da olumlu yanıt verdi. Aynısı , terapi tedavisi üst (servikal) omurgalarına mobilizasyon ve manipülasyonları içeren boyun ağrısı olan kişiler için de geçerlidir.

Son olarak, pasif germe, masaj ve mobilizasyonlar, plantar fasiit ile ilişkili semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir.

Uygulamalı fizik tedaviden yararlanabilecek çok çeşitli koşullar nedeniyle, fizyoterapistinizle bireysel semptomlarınız hakkında konuşmanız önemlidir.

Manuel Terapi Maliyetleri

Manuel terapinin maliyetini tahmin etmek zor olabilir. Çoğu terapist, cebinizden ödeme yaparsanız size fizik tedavi için önceden bir fiyat rehberi sağlayabilirken, hastaların büyük çoğunluğu terapi masraflarını karşılamak için sigortalarını kullanmayı tercih eder.

Çoğu durumda, manuel fizik tedavi, hem terapist hem de sigorta tarafından yetenekli ve tıbbi olarak gerekli görüldüğünde, sigortanızın fizik tedavi faydalarının bir parçası olarak karşılanır. Bununla birlikte, çoğu sigorta planında, geçerli olan herhangi bir ortak ödeme, ortak sigorta veya indirilebilir maliyetlerden hala siz sorumlusunuz.

Bazı uygulamalı teknikler (masaj gibi) birkaç farklı şekilde kodlanabileceğinden, bazıları sigortacınız tarafından reddedilebileceğinden, kapsamı sağlamak için fizyoterapistinizle birlikte çalışmak da önemlidir.

Maliyetlerin doğru bir tahmini için, bakım almadan önce sigorta şirketinizle konuşmak iyi bir fikirdir. Sizi manuel servisleri ağda olan bir sağlayıcıya yönlendirebilirler ve size ne kadar ödemeyi bekleyebileceğiniz konusunda kabaca bir fikir verebilirler.

Nereye Gidilir?

Her fizyoterapist, eğitimleri sırasında manuel fizik tedavi tekniklerinin uygulanması konusunda eğitim ve öğretim alır. Bununla birlikte, yukarıda tartışılan bazı uygulamalı becerilerde uzmanlaşmış bir fizyoterapist arıyorsanız, https://ankaradaspamasaj.com/ sitemizde kayıtlı spa masaj merkezleriyle hemen tanışın.

Evde Alternatifler

Bir fizyoterapistten aldığınız yetenekli manuel terapinin doğrudan ikamesi yoktur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, fizik tedavinin maliyeti bakım almayı ulaşılmaz hale getirir ve evde alternatifler düşünülmelidir.

Bir terapist tarafından gerçekleştirilen uygulamalı tekniklerin bazılarını kopyalamaya çalışan birçok farklı cihaz satın alınabilir. Örneğin, bir kastaki esnekliği ve hareket aralığını geliştirmek için köpük silindirler, germe egzersizleri ile birleştirildiğinde kullanılabilir. 7

Masaj aletleri veya masaj topları gibi diğer ekipman parçaları da yaygın olarak bulunur, ancak faydaları hala araştırılmaktadır. Özel durumunuza uygun olduğundan emin olmak için evde herhangi bir cihazı kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Ek olarak, yaşadığınız herhangi bir finansal zorluk hakkında fizyoterapistinizle konuşmak isteyebilirsiniz. Birçok klinikte, fizik tedavi almayı daha uygun hale getirebilecek, gelirinize göre kendi kendine ödeme indirimleri veya kayan ölçekler vardır.

Özet

Manuel terapi, çeşitli durumları tedavi etmek için bir fizyoterapist tarafından kullanılan birkaç uygulamalı tedavi tekniğini içerir. Bu teknikler, özellikle rehabilitasyonun akut aşamasında birlikte veya ayrı ayrı kullanılabilir. Daha sonra egzersizlere ek olarak kullanılabilirler. Tüm fizyoterapistler manuel terapi konusunda eğitilirken, bazıları bu konuda uzmanlaşmıştır.

Leave a Reply