ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Masaj Yapılırken Kullanılan Aromatik Yağlar

Vücudun rahatlaması ve çeşitli kas ağrılarından kurtulmak için yapılan masajda, hareketlerin vücut üzerinde kolaylıkla yapılabilmesi için çeşitli özel karışımlar ve yağlar kullanılır. Masaj için kullanılan yağlar sadece el hareketlerinin hızlı yapılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildin masajdan zarar görmesini de önler. Örneğin kıl bulunan bir bölgeye kuru masaj yapıldığında, kıl köklerinde iltihaplanma meydana gelebilir. Beraberinde cilt tahriş olur ve çeşitli sorunlara davetiye çıkarır. Bu nedenle masaj yağlarının cilt sağlığı için de kullanılması gerekmektedir.

Hangi Masaj Yağları Sık Kullanılıyor?

Masajın amacına ulaşması için kasların etkilenmesi gerekiyor. Bunun için de ellerin vücutta kayması yani olabildiğince kayganlık sağlayan yağların kullanılması gerekiyor. Masaj için kullanılan yağlar genellikle bu etkiyi sağlayan kakao yağı, mineral yağlar veya fıstık yağı gibi içerikler oluyor. Masözün veya masörün yağ seçiminde dikkat ettiği husus, ısınmaya sebebiyet vermeyen yağların tercih edilmesi oluyor. Aksi halde masaj uygulanan kişi sıcaklık hissedecek ve rahatsız olacaktır. Bununla birlikte ısınma özelliği olan yağlar cildin tıpkı yanıklarda olduğu gibi su toplamasına da sebep olabilir.

Masaj için kullanılan yağlar genel olarak dünyanın tüm ülkelerinde benzerlik gösteriyor. Örneğin Hindistan’da kullanılan en popüler yağlardan biri olan hardal yağı ülkemizde de beğenilen masaj yağlarından biridir. Cildin beslenmesine olumlu katkılar yapan zeytinyağı da özellikle kuru bir cilde sahip olanlar için doğru tercih olabilir. Badem yağı da masajda kullanılan alternatiflerden biridir. Ancak diğer yağlara göre biraz daha pahalı olması, yaygın bir şekilde kullanılmasını önleyebiliyor. Oysa badem yağının hem cildi hem de vücudu kuvvetlendirici bir etkisi vardır. Yani en ideal olan yağlardan biridir.

Masajın çok daha profesyonel bir şekilde yapıldığı Uzak Doğu ülkelerinde kişilerin hastalıklarına, ağrılarına veya şikayetlerine göre özel yağlardan karışımlar hazırlanıyor. Neredeyse herkes için farklı bir yağ karışımının kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat ülkemizde henüz masaj kültürü bu düzeye ulaşmış değil. Bu nedenle çok bilindik yağlar kullanılıyor ve yaygın olarak tavsiye edilen karışımlar tercih ediliyor. Ülkemizin bir özelliği de yağlara hoş kokulu aromaların ekleniyor olmasıdır. Bu aromalar masaj uygulanan kişide psikolojik bir rahatlama da sağlıyor.

Leave a Reply