ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara Masaj Salonunda Hijyen Kuralları Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli

Masaj terapistlerinin kendilerini hastalıklardan korumaları ve müşteriler arasında yayılmasını önlemeleri gerekmektedir. Bunun için hijyeni doğru bir şekilde uygulamaları çok önemlidir. Masaj salonunda hijyen kuralları ele alındığında amaç, patojenik flora alerjenlerin büyümesini veya yayılmasını önlemektir. Masaj salonu gibi hastanın cildinin masaj terapistinin elleriyle ve diğer birçok kişinin dokunabileceği diğer yüzeylerle doğrudan temas ettiği bir yerde temizliğin tıbbi anlamda ne kadar önemli olduğunu kimse tartışamaz.

İnsanlar çeşitli fobilere giderek daha fazla takıntılı hale geliyor ve bir terapist olarak stresi azaltmaya ve danışanın hijyenle ilgili korkularını etkisiz hale getirmeye çalışmalısınız. Bu basit kılavuz, sizi uygun sanitasyona (hijyeni elde etmek amacıyla koşulların sağlanması ve korunması) giden yolda yönlendirecektir.

Masaj odası

Masaj salonunda hijyen kuralları denildiği zaman zeminin temiz, düzenli, elektrik süpürgesi ile süpürülmüş olmalıdır. Bir süpürge ve paspas ile temizlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Müşterilerin ayakkabılarını çıkarma eğiliminde olduklarını ve çıplak ayaklarıyla hissetmek istedikleri son şeyin yapışkan veya kirli bir zemin olduğunu unutmayın. Bu konuda yapılan araştırmalar bir yüzeye bir kez dokunduğunuzda mikropları dokunduğunuz sonraki yedi yüzeye bulaştırabileceğinizi göstermiştir.

Kapı kollarını temizlemeyi unutmayın. Bir kapı tokmağının santimetrekaresi başına bir milyona kadar mikrop olduğu tahmin edilmektedir, bu yüzden onları uygun şekilde sterilize ettiğinizden emin olun.

Dolap ekipmanları

Cilt hastalıklarının yayılmasını önlemek için ekipmanı düzenli olarak uygun temizlik ürünleriyle temizleyin. Ekipman, masaj masaları, masaj koltukları, sandalyeler, masaj aletleri, taşlar vb. unsurların düzenli olarak temizlenmelidir. Aynı zamanda sterilizasyon işleminin yapılması gerekmektedir.

Her müşteriden sonra çarşafları ve havluları değiştirin. Yoğun trafiğiniz varsa bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle çamaşırhane masraflarını azaltmak için tek kullanımlık masa örtülerini kullanmayı düşünebilirsiniz.

Masaj masası

Çalışmayı bitirdikten sonra masanın yüzeyini ve aksesuarları temizleyin yağların terin kaplamaya nüfuz etmesine izin vermeyin. Zararlı olmayan temizleyiciler seçin, temizlik ürünleriyle ilgili talimatları okuyun, çünkü bazı ürünler döşemeye anında veya uzun süreli kullanımda zarar verebilir.

Masaj salonunda duvarlarda tablo asılıysa bunların durumunu haftalık olarak görsel olarak kontrol edin. Gevşek vidalar, yıpranmış kablolar, gevşek menteşeler veya mandallar, metal yorgunluğu belirtileridir. Veya alışılmadık ya da göze hoş görünmeyen başka herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin. Aynı zamanda, birçok arıza işitilen farklı sesle tanımlanabilir. Çalışma sırasında masanın belirli yerlerinden gelen bir gıcırtı veya titreşim size bir arıza olduğunu söyleyecektir.

Kişisel temizlik

İnsan derisi yaklaşık 900 bakteri türü içerir ve bir kişi diğerine masaj yaptığında iki yönlü bir mikrobiyal alışveriş olur. Bu nedenle masajdan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamanızı öneririz.

Akşam yemeğinde soğan veya sarımsak yemişseniz mutlaka ağız temizliğinizi yapmış olmalısınız. Özellikle nefesinizi temizlemek için nane aromalı şeker tüketebilirsiniz. Tırnaklarınızı unutmayın, onları temiz, kısa ve pürüzsüz tutmalısınız.

Sigara kullanıyorsanız bırakmalısınız yada en azından sigara içtikten sonra aromalı bir şey tüketerek nefesinizi temizlemelisiniz. Tütün dumanının kokusu ciltte, giysilerde ve saçta kalır (temelde sağlığa zararlı olduğu gerçeğinden bahsetmiyoruz bile).

Masaj odasını temizlerken ne kullanmalı?

Müşterilerin herhangi bir kokuya veya çamaşır deterjanına olası alerjilerinin hassasiyetinin farkında olun, hipoalerjenik temizleyiciler seçin. Ayrıca odaların günlük olarak genel temizliğini yapmalısınız. Bu genel temizlik detaylı ve özellikle sterilize etmeye yönelik olmalıdır.

Bununla birlikte her masajın sonrasında kullanılan masaj masası başta olmak üzere havlu, bornoz, eldiven vb. şeyleri de değiştirmeniz gerekecektir. Bu gibi temizlikleri tek kullanımlık kağıt ürünlerinden seçmeniz daha isabetli olacaktır. Hem temizlemesi kolay olacak hem de misafirlerinizin temizlik konusunda bir endişesi kalmamış olacaktır.

Leave a Reply