ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Refleksoloji Masajı diğer adıyla Ayak Masajı nedir ne işe yarar diyorsanız aradığınız cevaplar bu yazımızda

Refleksoloji ayaklara, ellere ve kulaklara farklı miktarlarda basınç uygulanmasını içeren bir masaj türüdür. Bu sistem, vücutta bulunan farklı noktaların belirli organlara ve vücut sistemlerine bağlı olduğu teorisine dayanmakta olduğu bir uygulamadır. Bu tekniği uygulayan kişilere refleksolog denir.

Refleksologlar, vücudun çeşitli noktalarında yaptıkları masaj sayesinde insanların daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olurlar. Bu konuda oldukça deneyimli ve bilgili olunması gerektiği bilinmekle birlikte tecrübenin en önemli faktör olduğu üzerinde durulmaktadır.

Refleksoloji, qi’ye (“çi” olarak telaffuz edilir) veya “hayati enerji” olan eski Çin inancına dayanır. Bu inanca göre qi, her insandan farklı insana geçen bir enerjidir. Eğer kişi stresli ise vücudu qi!yi bloke eder. Bu durum, vücutta hastalığa yol açan bir dengesizliğe neden olabilir. Refleksoloji, qi’nin vücutta akmasını, dengeli ve hastalıksız kalmasını sağlamayı amaçlar.

Kadim Çin tıbbında bir tedavi yöntemi olarak kullanılan Refleksoloji, oldukça faydalı bir teknik olarak bilinmektedir. Uygulayıcı, şikayetleri referans alarak vücutta ki belirli bölgelere masaj yapar. Ayak, el ve kulak kısımlarında ki belirli noktalar, vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan sorunların ortadan kaldırılabilmesine yardımcı olur. Refleksologlar, bu sorunların ortadan kalkması için bu noktalara baskı uygularlar.

1890’larda İngiliz bilim adamları, sinirlerin cildi ve iç organları birbirine bağladığını keşfettiler. Ayrıca, vücudun tüm sinir sisteminin dokunma dahil olmak üzere dış faktörlere uyum sağlama eğiliminde olduğunu buldular. Bir refleksologun dokunuşu merkezi sinir sistemini sakinleştirmeye, gevşemeye ve tıpkı herhangi bir masaj türü gibi birçok faydanın ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Bununla birlikte bazı uzmanlar beynin öznel bir deneyim olarak acıyı ortaya çıkarttığına inanıyor. Beynin normal şartlarda acıya tepki verdiği biliniyor fakat bazı durumlarda, duygusal veya zihinsel sıkıntıya yanıt olarak acı ortaya çıkabiliyor. Bu duruma karşı da yine Çin’in kadim tedavi yöntemi olan refleksolojinin oldukça faydalı olduğuna inanılmaktadır. Uzmanlar, refleksolojinin sakinleştirici dokunuşlarla ağrıyı azaltabileceğine inanıyor, bu da birinin ruh halini iyileştirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.

Bazı uzmanlar ise ismine “bölge teorisi” dedikleri bir şeye inanıyor. Bu durum, refleksolojinin nasıl faydalı olduğunu da daha iyi anlamamıza yardımcı olabilmektedir. Bu teori, vücudun 10 dikey bölge içerdiğini kabul eder. Her bölge farklı vücut kısımlarını içerir ve belirli el ve ayak parmaklarına karşılık gelir. Bölge teorisinin uygulayıcıları, bu el ve ayak parmaklarına dokunmanın, belirli bir bölgedeki her vücut kısmına erişmelerine izin verdiğine inanırlar. Bu sayede farklı bölgelerde ortaya çıkan ya da çıkabilmesi muhtemel olan sorunların bu sayede ortadan kaldırılmasının mümkün olduğunu ifade etmektedirler.

Refleksolojinin potansiyel faydaları nelerdir?

Refleksoloji birçok potansiyel fayda ile bağlantılıdır, ancak bilimsel çalışmalarda bunlardan sadece birkaçı değerlendirilmiştir.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalarla refleksolojinin, aşağıdakilere yardımcı olabildiği ifade edilmektedir;

 • Stresi ve kaygıyı azaltmak
 • Ağrıyı azaltmak
 • Ruh halini yükseltmek
 • Genel refahı iyileştirmek
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Kanserle savaş
 • Soğuk algınlığı ve bakteriyel enfeksiyonları aşmak
 • Sinüs sorunlarını gidermek
 • Sırt problemlerinden kurtulmak
 • Hormonal dengesizlikleri düzeltmek
 • Doğurganlığı artırmak
 • Sindirimi iyileştirmek
 • Artrit ağrısını hafifletmek
 • Kanser ilaçlarından kaynaklanan sinir sorunlarını ve uyuşmayı tedavi etmek

Leave a Reply