ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Batıkent Spa Masaj Merkezi

Batıkent spa masaj merkezi, fiziksel ve psikolojik sorunlarınız karşısında sizlere yardımcı olmaya devem ediyor. Özellikle yapılan çalışmalarla birlikte insanların karşılaştıkları sıkıntılardan kurtarmak ve daha iyi bir yaşam kalitesini elde edebilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar arasında masaj teknikleri başta olmak üzere bir dizi spa hizmetleri yer almaktadır.

Batıkent spa masaj merkezi, fiziksel ve psikolojik sorunların yanı sıra uyku problemleri ile ilgili olarak da çalışmalar yapılmaktadır. Bununla birlikte uyku sorunu yaşayan ya da uyumasına rağmen yeterli uykuyu almadan uyanan kişiler üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşan kişiler spa merkezinde gerekli masaj tekniklerini uygulatarak sorunu ortadan kaldırabilme adına adım atabilirler.

Masaj Uykuya Nasıl Yardımcı Olur?

Masajın daha iyi uyumaya yardımcı olabileceği birkaç yol vardır. Bilim, her birinin ayrıntılarını anlayamasa da araştırmacılar masajın aşağıdaki etkileri, ortaya çıkartacağını göstermiştir.

Masaj ve Serotonin

Serotonin insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Serotonin iyi bir uyku için gereklidir, ancak araştırmacılar henüz uykuya dalmayı ya da uykuda kalmayı kolaylaştırmak için ne yaptığını tam olarak belirlememişlerdir. Bununla birlikte, serotonin üretimi ilaç kullanılarak durdurulduğunda, denekler hiç uyuyamazlar.

Bilim adamları, beyinde “Rafe çekirdeği” adı verilen bir alanın bir şekilde uykuya aracılık ettiğini biliyorlar. Bu bölgedeki nöronlar özellikle birbirleriyle iletişim kurmak için serotonin kullanırlar, bu nedenle serotoninin bir şekilde beynin uyku zamanının iletişim kurmasına yardımcı olduğunu varsayarlar.

Serotonin ayrıca melatonin üretiminin öncüsüdür. Bu kimyasal, vücudun uyku/uyanıklık döngülerini veya sirkadiyen ritimlerini düzenlemeye yardımcı olur. Vücut uykuya dalma zamanı geldiğinde melatonin üretir ve uyanma zamanı geldiğinde azaltır. Böylece, daha fazla serotonine sahip olmak, vücudunuzun doğru zamanda uykuya dalmak için ihtiyaç duyduğu melatonini üretmesine yardımcı olabilir.

Tüm bunlar masajla sağlanabilmektedir, çünkü masaj daha yüksek serotonin seviyelerine yol açabilir. Bilim, bunun gerçekleştiğini kesin olarak ortaya koyamıyor. Ancak yapılan masajla serotonin seviyelerinin yükseldiği belirlenebilmektedir. Bu sayede de özellikle düzenli bir şekilde masaj yaptıran birisinin uyku problemi karşısında çok iyi gelişmeler yaşadığı gözlemlenmiştir.

Masaj ve Vagus Siniri

Serotonin-melatonin bağlantısına ek olarak masaj, vagus sinirini uyandırmada yardımcı olmaktadır. Bu vücuttaki ana parasempatik sinirdir. Uyarıldığında, tüm vücuda rahatlamasını söyler. Bu, daha düşük kalp atış hızı, daha düşük kan basıncı, rahat yüz kasları ve bağırsak fonksiyonlarının artmasına yardımcı olabilir.

Vagus sinirin uyarılması da daha düşük kortizol seviyelerine yol açar. Kortizol, başlıca stres hormonudur. Vücuttaki seviyeleri çok yüksek olduğunda, vücut strese girer. Zamanla, bu yorgunluğa yol açar. Bununla birlikte, kortizol seviyeleri düşürülmezse vücut iyi dinlenemez. Vagus sinirini uyarmak, vücudun olması gerektiği gibi dinlenmesine izin vererek kortizolü azaltır.

Masaj ve Hiperansal (Hiperarousal)

Uykusuzluğun nedenlerinden birisi olarak Hiperansal’de gösterilmektedir. Bu temelde “her zaman açık” olma durumudur. Hiperarousal, vücut için kötü bir döngüdür. Genellikle stresli bir olayla başlar, bu gerçekten sistemin uyarılmasını gerektirir. Bununla birlikte, endişelendiğimizde, kötü bir şey olduktan sonra rahatlayamadığımız zaman veya vücudumuz bir kaza veya hastalık nedeniyle düşük ağrılarla mücadele etmeye devam ettiğinde devam eder. Ağrı, rahatlayamadığımız zaman da gelebilir. Bizi daha stresli hale getiren uyarılma döngüsüne devam etmek durumunda bırakır.

Masaj bu döngüyü kırmaya yardımcı olabilir. Aslında vücudu rahatlamaya zorlayabilir, kasları tekrar pürüzsüz ve uzun süre çekebilir ve kan dolaşımında bir artışa neden olabilir. Bunlar beyne rahatlamasını söyleyen sinyaller gönderir. Zamanla masaj, bu döngüye müdahale edebilir ve Hiperarousal’i sona erdirebilir, böylece tekrar iyi uyuyabiliriz.

Leave a Reply