ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankarada Sauna Hamam Mekanları

Osmanlı döneminin vazgeçilmezleri arasında olan hamam kültürü, günümüzde de devam etmektedir. Türk kültüründe hamam denildiğinde akla hem temizlik hem de sağlık gelmektedir. Öyle ki padişahlar dahi ilk fethettikleri yere her zaman öncelikli olarak hamam yaptırdıkları bilinmektedir. Bu durum hem temizliğe hem de sağlığa verdikleri önemden kaynaklanmaktadır.

Bu gelenek yüzyıllardır devam etmekle birlikte günümüzde hala uygulanmaktadır. Geçmiş dönemlerde baktığımızda hamam sadece yıkanabilecek alan ve göbek taşından oluşmakla birlikte günümüzdeki hamam anlayışından biraz farklı bir yapıda olabilmektedir. Aslında yapısal olarak herhangi bir farklılık olmasa da kullanım açısından değişiklikler söz konusudur. Özellikle daha kompleks yapıların içinde yer alan hamam, Türk hamamından ibaret değildir. Bu noktada Ankara sauna hamam örnekleri incelenerek daha net bilgi elde edilebilecektir.

İnsanların hamam dendiği zaman sadece yıkanabilecek alan ve göbek taşından ibaret olan mekanlardan ziyade birçok farklı uygulamanın da yer aldığı kompleks yapılar aklına gelmektedir. Bununla birlikte hem ülkemizde hem de yurtdışında oldukça merak edilen alanlar olmaktadırlar. Günümüzde hamama ilk defa gidecekler ya da yurt dışından ülkemizi ziyarete gelen insanların ilk defa hamama gitmeleri durumunda merak ettikleri tek şey vardır, o da Ankara sauna hamama giderken yanında neler götürmeleri gerektiğidir.

Hamama Ne ile Gidilir?

1- Peştamal

Yurtiçi ya da yurtdışı fark etmeksizin insanlara hamam denildiğinde akıllara ilk gelen şey “peştamal” olacaktır. Çünkü hamamın vazgeçilmez parçalarından birisi olan peştamal, yıkanmayı kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda oldukça kullanışlı örtülerdir. Hamamda rahatlıkla yıkanabilmek için üzerinizden elbiselerinizi ve iç çamaşırlarınızı çıkarmanız gerektiğinden dolayı bu alanlarda kullanabileceğiniz sofraya benzer bezler bulunmaktadır. Bu bezleri belinizden aşağıya sararak hamam içerisinde rahatlıkla dolaşabilmeniz mümkün olacaktır. Çoğu Türk hamamında peştamal verilmekle birlikte yanınızda kendi peştamalınızı götürmeniz de sizin için iyi olabilir. Ayrıca günümüzde birçok yerde peştamal kullanımı yerine şort kullanımı tercih edilmektedir. Siz de yanınıza şort ya da peştamal alarak bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz.

2- Havlu

Havlu, yıkanmanızın ardından kurulanmaya yardımcı olacak en önemli eşyadır. Birçok hamamda havlu verilmektedir fakat hem sağlık yönünden hem de başkasının kullanıldığı havluyu kullanmamanız için kendi havlunuzu yanınızda götürmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

3- Terlik

Klasik Türk hamamlarında “takunya” ismi verilen terlikler kullanılmaktadır. Bu uygulama günümüzde çok yaygın değildir. Bundan dolayı hamamlarda rahatlıkla gezebilmek için kendi terliğinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Birçok hamamda terlik verilmekle birlikte bazı yerlerde bu uygulama yapılmadığından dolayı her ihtimale karşı yanınızda terlik bulundurmayı unutmayın. Bununla birlikte sağlık açısından da kendi terliğini kullanmanız daha doğru bir karar olacaktır.

4- Lif ve Kese

Türk hamamının diğer bir vazgeçilmezi ise lif ve kesedir. Aslında Türk hamamlarında kese yaptırmak için tellaklardan yardım istenmektedir fakat birçok insan kendini keselemek ve liflemek için yanlarında bu eşyaları getirirler. Bu bazı durumlarda özellikle tek kaldığınız ya da size yardım edecek birinin olmadığı durumlarda oldukça zor olacağı için tellak tarafından kese yapılmanız daha iyi olacaktır.

5- Ponza (Topuk) Taşı

Hamamdaki sıcaklık ve çok fazla suyla uğraşmanız neticesinde özellikle ayakaltınızda ve topuk kısmında ölü deriler ortaya çıkacaktır. Bu ölü derileri kolaylıkla ortadan kaldırabilecek ponza (topuk) taşı da yalnız da getirmeyi unutmamalısınız

6- Şampuan ve Sabun

Özellikle saçlarınızı yıkamak için şampuan ve liflenmek için yanınızda sabun götürmeyi unutmamalısınız.

7- Temiz Çamaşırlar

Yıkandıktan sonra tekrar eski kıyafetlerinizi giymek yerine yanınızda yeni kıyafetler götürmeniz daha doğru bir karar olacaktır. Özellikle iç çamaşırı konusunda daha titiz davranmalı ve temizlendikten sonra eski iç çamaşırlarınızın yerine yenilerini giyerek temiz bir şekilde evinize dönmelisiniz.