ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Fizik tedavi hastaları genellikle tedavi planlarının bir parçası olarak masaj terapisi (manuel terapi olarak da bilinir) alırlar. Fizik tedavi masajı, tipik olarak kas ağrısı ve gerginliğinden kurtulma sağlayan normal bir spa masajından farklıdır .  Fizik tedavi masajı, kas ve eklem gücünü, hareketliliğini ve işlevini iyileştirmeye odaklanır.

Fizik tedavi masaj terapisini bir seansa entegre etmek tedaviyi optimize eder ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Uygulamalı yaklaşım vücudun belirli bir bölgesine uygulanır ve yalnızca tedaviyi optimize etmek için gerektiğinde kullanılır.Fizik Tedaviye İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Farklı fizyoterapist türleri ve kullandıkları masaj teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uygulamalı Terapinin Faydaları 

Uygulamalı fizik tedavi masajı, yaralanma veya ameliyattan iyileşen bireylere hem fiziksel hem de duygusal faydalar sunar.

Fiziksel terapistler, etkilenen kas ve eklemlerdeki işlevi ve gücü eski haline getirmek için kişiselleştirilmiş tedavi programları oluşturur. Çoğu durumda masaj, birinin tedavisinin bir parçası olarak kullanılır.

Fizik tedavi masajının kanıtlanmış fiziksel faydaları vardır. Kas gevşemesi ve ağrı kesici sağlamanın yanı sıra masaj terapisi şunları yapabilir: 

 • Bağışıklık sistemini güçlendirin: Araştırmalar, düzenli masaj tedavisinin vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini ve bu da bağışıklık fonksiyonunun artmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.
 • Dolaşımı iyileştirin: Araştırmalar, masaj terapisinin, özellikle masaj yapılan bölgelerde, vücuttaki kan akışını iyileştirdiğini ve bu da ağrılı kasların hafifletilmesine katkıda bulunabileceğini ileri sürdü.
 • Duruşu, esnekliği ve hareket aralığını iyileştirin : Masaj, bir kişinin duruşunu ve esnekliğini geliştirirken , hedeflenen kasların ve eklemlerin hareket aralığını önemli ölçüde iyileştirebilir .
 • Ruh halini artırın: Masaj, bir kişinin duygusal esenlik duygusunu geliştirmek için stres ve stres hormonu seviyelerini azaltır. Araştırmalar, masaj yaptırmanın vücuttaki serotonin seviyelerini artırdığını ve bunun da ağrı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Diğer Fizik Tedavi Türleri 

Diğer tıp uzmanları türlerinde olduğu gibi , fizik tedavi alanında da bir takım uzmanlık alanları vardır. Fizik tedavide en yaygın uzmanlık alanları şunlardır: 

 • Ortopedik fizik tedavi: Ortopedik fizyoterapistler, kemikleri, kasları, bağları , tendonları, eklemleri ve bağ dokularını içeren kas-iskelet sisteminin bakımında uzmanlaşmıştır . Artrit, ampütasyonlar, ameliyat sonrası eklemler ve spor yaralanmalarının yanı sıra diğer koşulları ve yaralanmaları tedavi etmek için eğitilmişlerdir.
 • Geriatrik fizik tedavi: Geriatrik fizyoterapistler, ağrıyı azaltmak, hareketliliği yeniden sağlamak ve gücü artırmak için yaşlı yetişkinlerle çalışır . Geriatrik fizik tedavi, artrit, osteoporoz, inkontinans, kalça ve eklem replasmanı ve daha fazlası dahil olmak üzere yaşlı yetişkinlerin karşılaştığı en yaygın durumlardan bazılarının tedavisine yardımcı olabilir.
 • Nörolojik fizik tedavi: Nörolojik fizik tedavi, insanların nörolojik durumların ve sinir sistemi hasarının semptomlarını yönetmesine ve tedavi etmesine yardımcı olabilir. Nörolojik fizyoterapistler, hastaların hareketliliklerini, dengelerini ve yürüyüşlerini geliştirmelerine ve ayrıca günlük işlevlerinde bağımsızlık kazanmalarına yardımcı olur. 
 • Kardiyovasküler ve pulmoner rehabilitasyon: Kardiyovasküler ve pulmoner rehabilitasyon fizyoterapistleri, kardiyopulmoner bozuklukları olan hastalar, kalp krizi ve felç geçirenler ve kalp/akciğer cerrahisinden iyileşen kişilerle çalışır. Bu terapi türü, hastanın kalp ve akciğerlerini güçlendirerek fonksiyonel bağımsızlığını ve dayanıklılığını artırmayı amaçlar.
 • Pediatrik fizik tedavi: Pediatrik fizik tedavi, gelişimsel gecikmeler ve kronik sağlık sorunları olan çocuklara yardımcı olur ve ayrıca travmatik yaralanma veya ameliyattan kurtulmayı destekler. Pediatrik fizyoterapistler, bir çocuğun dengesini ve koordinasyonunu, kaba ve ince motor becerilerini, gücünü ve dayanıklılığını geliştirmeye odaklanır. 

Fizik Tedavi Masaj Teknikleri 

Bir dizi fizik tedavi masaj tekniği, gücü, hareketliliği ve işlevi geliştirir. Örnekler şunları içerir:

 • Aktif serbest bırakma tekniği : Vücuttaki yumuşak dokulardaki (kaslar, tendonlar) gerilimi azaltmak için manipülasyon ve hareketi birleştirir. Fizyoterapist, ağrıyı azaltmak, hareketliliği iyileştirmek ve gelecekteki gerilme ve yaralanmayı önlemek için yara dokusunu parçalamak için vücuttaki etkilenen bölgeyi belirleyecek, izole edecek ve hedefleyecektir.
 • Tetik noktasının serbest bırakılması: Adından da anlaşılacağı gibi, tetik noktası tedavisi , vücutta ağrıya neden olan belirli tetik noktaları tanımlamayı ve serbest bırakmayı içerir.  Fizik tedavi , noktanın etrafındaki kaslar ve diğer yumuşak dokular gevşeyene kadar tetik noktasına dolaylı basınç uygulamak için başparmağı veya bir alet kullanacaktır.
 • Yumuşak doku masajı: Yumuşak doku masajı, vücudun kas ve diğer yumuşak dokularına doğrudan fiziksel baskı yapılmasını içerir. 
  Fizik tedavi  kas düğümlerini (yapışmaları) kırmak ve kas esnekliğini ve işlevini eski haline getirmek için çeşitli derinliklerde masajlar ve basınçlar uygulamak için ellerini kullanır . 
 • Miyofasyal gevşetme: Miyofasyal gevşetme, terapistin sert ve ağrılı bir kas üzerine yavaş, sürekli baskı uygulamak için ellerini kullandığı bir tekniktir. Manuel basınç, sıkı, sert miyofasiyal kasları gevşetir, uzatır ve yeniden hizalar.

Masaj Terapisi Maliyeti

Fizik tedavi fiyatları değişiklik göstermektedir. Ne ödeyeceğiniz, sağlık sigortanızın tedavi seanslarının ücretinin bir kısmını veya tamamını karşılayıp karşılamamasına bağlı olacaktır . Maliyet, oturum başına 30 ila 150 ABD Doları arasında değişebilir.

Birçok sigorta şirketi fizik tedavi ve masaj için bir miktar teminat sağlar. Her ziyaret için bir copay ödemekle sorumlu olabilirsiniz.

Özel poliçe kapsamınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için sigorta kartınızın arkasındaki numarayı arayarak veya web sitesindeki üye portalına giriş yaparak sigorta sağlayıcınıza danışın. 

Maliyet endişe vericiyse ve/veya sigorta kapsamı bir seçenek değilse, bazı fizyoterapistler kayan bir ölçekte tedavi seansları sağlayabilir. Daha uygun fiyatlı ağrı kesici için deneyebileceğiniz bazı evde Fizik tedavi masaj çözümleri de vardır.

Evde Deneyebileceğiniz Fizik Tedavi Araçları 

İster evde yapılan egzersizlerle fizik tedavi tedavi planınızı desteklemek ister tedavinizi kendi başınıza yönetmeyi tercih edin, evde kullanabileceğiniz bir dizi fizik tedavi aracı mevcuttur.

Denemek için birkaç araç örneği şunları içerir:

 • Egzersiz topu: Bu, germe ve hareket açıklığı egzersizleri için bir destek olarak kullanılabilir veya tam vücut güçlendirme egzersizi için kullanılabilir.
 • Köpük silindirler: Bu aletler, tetik noktalarını serbest bırakmak ve sıkı yumuşak dokuları gevşetmek için basınç uygular ve vücudunuzun bir bölgesinde yavaşça yuvarlanır. Köpük silindirler ayrıca eklem hareketliliği egzersizleri için ve stabilite egzersizleri için destek olarak kullanılabilir.
 • Masaj tabancası: Vurmalı masajcılar, hedeflenen bölgeye kan akışını artırarak ağrı ve gerginliğin giderilmesine yardımcı olmak için kas dokusuna basınç uygular.
 • Miyofasyal serbest bırakma topları: Bu araçlar, tetik noktası serbest bırakma ve yumuşak doku mobilizasyonu için kullanılabilir. Küçük boyutları, özellikle vücudun ulaşılması zor bölgelerinde dokulara daha derine inmelerini sağlar. 
 • Thera Cane: Bu şeker kamışı şeklindeki alet, ağrıyı gidermek için gergin kaslar üzerinde kendi kendine masaj olarak kullanılabilir. Baston, ulaşılması zor kaslara masaj yapmanızı ve rahatlamanız için ihtiyaç duyduğunuz kadar baskı uygulamanızı sağlar.
 • Direnç bantları: Bu elastik, lastik benzeri bantlar , kasları güçlendirmenin yanı sıra stabiliteyi ve kas fonksiyonunu iyileştirmek için kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular 

Masaj terapisinin faydaları nelerdir? 

Masaj terapisi kas ağrısını ve gerginliğini azaltır, eklem esnekliğini ve hareketliliğini geliştirir, yumuşak doku yaralanmalarının iyileşmesine yardımcı olur, dolaşımı iyileştirir ve stres hormonlarını ve depresyonu azaltır.

Evde masaj terapisini nasıl deneyebilirim? 

Size masaj yapabilecek bir aile üyeniz veya arkadaşınız yoksa, kendi kendinize masaj (hassas bölgelerinize masaj yapmak için kendi ellerinizi veya aletlerinizi kullanarak) bir seçenektir.

Alternatif olarak, masaj tabancaları ve köpük silindirler gibi fizik tedavi araçları, hedeflenen bölgelerdeki kas gerginliğini gidermenize yardımcı olabilir.

Bazı masaj ve fizyoterapistler de ev ziyaretleri sunar. Evde Fizik tedavi Alabilir misiniz?

Tüm Fizyoterapistler Aynı Mıdır?

Birçok uzman fizyoterapist türü vardır . Bazı fizyoterapistler, sporcular, yaşlı yetişkinler veya çocuklar gibi belirli popülasyonlarla çalışır. Diğer
Fizik tedavi ‘ler, kardiyopulmoner fizyoterapistler (kalp) ve ortopedik fizyoterapistler (kemikler) gibi vücudun belirli alanlarında uzmanlığa sahiptir.

One response to “Fizik Tedavi Masajı Almanın Faydaları”

Leave a Reply