ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Chavutti Thirumal Masajı, Chavutti Thirumal Masajı Nasıl Yapılır,
Chavutti Thirumal Masajı Kimler Yaptırmalı, Chavutti Thirumal Masajı Yapan Yerler, Chavutti Thirumal Masajı Faydaları, Chavutti Thirumal Masajı Etkileri,

Şimdiye kadar bildiğiniz ya da tahmin ettiğiniz tüm masaj türlerinden birisi olan Chavutti Thirumal, oldukça değişik bir şekilde uygulanmaktadır. Normal şartlarda “masaj” denildiğinde her zaman elle yapılan bir uygulama akıllara geliyor olsa da Chavutti Thirumal masajında “ayaklar” kullanılmaktadır. “Ayak masajı” olarak da bilinen bu masaj, Hindistan’ın Kerala geleneklerinin en önemli uygulamalarından birisidir. 

Chavutti Thirumal masajı, eller yerine ayakların kullanılarak tüm vücuda masaj yapılması sistemine dayanmaktadır. Terapistlerin ipe tutunduğu ve kendisini bir iple dengelediği, diğer ayağıyla masaj yaptığı eşsiz bir terapidir. Burada tam vücut ağırlığını, orantılı bir şekilde ayarlayarak masaj yapmak için kullanılır. Chavutti Thirumal masajı, kelimenin tam anlamıyla Malayalam dilinde “Ayak basıncı” anlamına gelir ve ayrıca “Hint Halat masajı” olarak da bilinir. Chavutti Thirumal masajı, Kalari Dövüş Sanatçıları (Kalaripayattu) tarafından geliştirilmiş geleneksel bir Hint masajı tekniğidir ve yaklaşık iki bin yaşında olduğu düşünülmektedir. Kalaripayattu, sadece savaşta eğitilmekle kalmadı, aynı zamanda masaj tekniklerini içeren Kalari Chikitsa olarak bilinen bir dizi şifa yöntemi geliştirdi.

Nasıl uygulanır?

İlk olarak bir minderin üzerine yüz üstü uzanırsınız. Daha sonra uygulayıcı tarafından iyileştirme özelliği bulunan yağlar uygulanır ve masaj işlemi başlamış olur. Terapist, kas ve kemik hizalamasına odaklanan enerji hatları üzerinde çalışmak için vücut ağırlığını kullanır. Masaj, çoğunlukla ayak parmakları ve topuklar kullanılarak yapılır. Terapist uygulama sırasında yukarıya sabitlenmiş ve sizi merkeze alacak şekilde konumlandırılmış olan bir ipe tutunarak dengesini sağlar. Chavutti Thirumal masajı, ip ile hassas bir dengeleme eylemidir ve muazzam bir koordinasyon, konsantrasyon ve fiziksel güç gerektirir.

Teknik, vücutta esnekliği korumak ve savaştan kaynaklanan ağrı ve şişliği tedavi etmek için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, düzenli veya yorucu fiziksel egzersizler uygulamış olan, kendi formunu ve sağlığını korumak isteyenler için bir tedavi olarak da uygulanabilmektedir. 

Nerelerde kullanılır?

Chavutti Thirumal masajı, başlangıçta Kalari ustaları tarafından savaşla ilgili yaralanmaları iyileştirmek ve öğrencilerinin mücadele yeteneklerini geliştirmek için geliştirilmiştir. Günümüzde ise sağlığa kavuşmak için herkese uygulanabilir. Terapi, vücudun enerji kanalları (nadis) ve hayati noktaların (marmalar) kesin bilgisine dayanır. Bundan dolayı terapistin bu noktaları çok iyi bir şekilde bilmesi gerekmektedir.

Chavutti Thirumal‘ı diğer masaj tedavilerinden ayıran şey uygulamasıdır. Masörün ayağı daha derin, daha kapsamlı bir baskı yapabilir. Uzun ve sürekli zarif vuruşlarla vücudun tüm uzunluğunu parmak uçlarından ayak uçlarına kadar kaplayabilir. Chavutti Thirumal sanatını öğrenme süreci, bir tür çağrı ve kesinlikle insanların refahına ve fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal bakımlarına derin bir adanmışlık gerektirebilir. Masör, bu neşeli ama yoğun deneyimi gerçekleştirmek için derin bir konsantrasyon ve koordinasyon sağlayan gerekli beceri ve el becerisini geliştirmek için hastalığı anlamaya ve önlemeye çalışmak için ilham almış olmalıdır.

Chavutti Thirumal masajının faydaları

  • Sırt ağrısı ve kas spazmını hafifletir
  • Kas ağrısını, eklemlerde sertliği ve eklemlerin herhangi bir kısıtlı hareketini hafifletir
  • Derin ağrıyı hafifletir
  • Sorunlu duyguları ve psikolojik engelleri temizler
  • Vücudun kendi detoksifikasyon sürecini başlatmasına yardımcı olur ve kendini iyileştirmeyi teşvik eder
  • Esnekliği artırır, kötü duruşu düzeltir ve zihinsel stresi azaltır
  • Vücut imajınızı iyileştirir
  • Duygusal, zihinsel ve ruhsal enerjiyi dengede tutar

Leave a Reply