ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara Hamamları Arayanlar İçin En Doğru Seçimler

İnsanların yoğun bir günün sonunda kendilerine zaman ayırmak için yaptığı bazı aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktiviteler özellikle arkadaşlarıyla birlikte yapmaktan hoşlandığı şeyler arasında olmaktadır. Bu yanı zamanda farklı amaçların da aynı anda karşılanabilmesini sağlayan oldukça güzel bir durumun yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Ankara gibi büyük şehirlerde yapabileceğiniz çok fazla aktivite bulunmakla birlikte hem kendinizi iyi hissedebileceğiniz hem de eski bir kültürümüzü hayatta tutmaya devam edebilirsiniz.

Hamam kültürü aynı zamanda Türk kültürünün temel taşlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Osmanlı padişahlarının dahi fethettikleri yerlere ilk olarak hamam yaptırıyor olması bu kültürün bizler için ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte hamam kültürümüz devam ettirilirken aynı zamanda farklı alternatifler eklenerek sadece banyo yapmak değil aynı zamanda farklı seçeneklerin de değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu noktada bakıldığında sadece hamamla kalmayıp daha kompleks bir yapının ortaya çıkması sağlanmıştır. Bu durum da insanların bu alanlarda daha fazla zaman geçirmelerine ve günün yorgunluğun

Ankara Hamam
Ankara Hamamlarına buradan ulaşabilirsiniz

u arkalarında bırakmalarına yardımcı olmaktadır.

Günümüzde hamam kültürümüz devam ederken aynı zamanda birçok alternatifin yer aldığı komplekslerin sayısında da ciddi artışlar yaşanmaktadır. Ankara Hamam Özellikle aynı alan içerisinde yer alan Türk hamamı, sauna, buhar banyosu ve jakuzi gibi kullanım alanlarının da yer almasıyla birlikte oldukça faydalı alanlar bir arada kullanılabilir olmuştur. Bununla birlikte bu alanlar sıcaklığın yüksek olduğu yerler olduğundan dolayı dikkatli olmanız önerilmektedir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurursanız herhangi bir problem olmadan işlemlerinize devam edebilirisiniz.

Hamamlar genellikle ısının yüksek olduğu yerler olduğundan dolayı sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar insanın rahatlamasına ve üzerinde ki negatif elektriği dışarıya atarak hayata daha pozitif bir düşünce biçimiyle bakmasına yardımcı olur. Hamam kültürü denildiğinde her Türk erkeğinin aklına ilk olarak göbek taşı gelecektir. Göbek taşı olmayan bir hamamın gerçek manada bir hamam olmadığı kabul edilmekle birlikte hamamın ortasında bulunan bu taşın oldukça faydalı olduğu da bilinmektedir.

Göbek Taşı Nedir?

Göbek taşı, Türk hamam kültürünün en vazgeçilmez parçasıdır. Hamamın tam ortasında bulunmaktadır ve yıkanılan kurnaların merkezinde bulunmaktadır. Göbek taşı yerden yaklaşık 30-40 cm yüksekliğinde olup insanların üzerinde uzanmaları için tasarlanmıştır. Göbek taşı hamamın en sıcak noktası olmakla birlikte tamamen mermerden yapılmış düz çıkıntılardır. Bu alan üzerinde insanlar uzanarak yorgunluktan ve stresten uzaklaşmaktadır.

Bununla birlikte genellikle tellak yardımıyla lif ve kese uygulamalarının da yapıldığı görülmektedir. Son dönemde bunlarla birlikte masaj tekniklerinin de uygulandığı görülmektedir. Özellikle bu alanda yatan kişilerin vücutları tamamen yumuşadığı için masaja oldukça elverişli olmaktadır.

Göbek Taşının Faydaları?

Göbek taşının bilinen ve akla gelen ilk faydası vücudunuzda ki ölü deriyi atmasıdır. Bununla birlikte özellikle grip ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Özellikle eski dönemlerde yeterince imkan olmadığından dolayı küçük çocuklar üşüttüklerinde anneleri ya da neneleri tarafından ısıtılan bir taş sırtlarına bağlanmaktaydı. Göbek taşının aynı zamanda bu şekilde bir etkisinin de olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Diğerinden farklı olarak daha gelişmiş bir versiyon olarak düşünülebilir.

Osmanlı ve Selçuklu hamam kültürünün ayrılmaz bir parçası olan ve halen günümüzde kullanılan göbek taşları aynı zamanda sauna ve buhar banyosundan da oldukça etkili ve daha sağlıklıdır. Özellikle sauna ve buhar banyosunda olduğu gibi insanların yüksek sıcaklıklarda hızlı terlemesi yerine göbek taşı üzerinde uzanarak daha yavaş terlemesini sağlamaktadır. Bu sayede de vücutta bulunan toksin maddelerin de dışarıya atılması sağlanmış olur.

Leave a Reply