ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara Sauna Masaj Merkezleri Spa Oteller ve Ankara Sauna Masaj Salonu

Saunalar binlerce yıldır kullanılmakta ve bugün hala popülerliğini korumaktadır. Sauna, insanların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olmakla birlikte başka sağlıksal yararları da bulunmaktadır.

Terleme, uzun zamandır bir terapi olarak kullanılmaktadır. Harvard Sağlık Yayınları’na göre Mayalar 3.000 yıl önce ter evleri kullandılar. Finlandiya’da saunalar binlerce yıldır kullanılmaktadır ve her 3 Fin’den 1’i hala aktif olarak kullanmaya devam etmektedir. Saunalar gevşeme ve kardiyovasküler sağlık için oldukça gereklidir. Ancak, sauna herkes için uygun olmayabilir.

Sauna Nedir?

Sauna tipik olarak 70 ile 100 °C ya da 158 ile 212° Fahrenheit arasında ısıtılan bir odadır.

Geleneksel Fin saunaları genellikle kuru ısı kullanır ve bağıl nemi genellikle yüzde 10 ile 20 arasındadır. Diğer sauna türlerinde nem daha yüksektir. Örneğin Türk tarzı saunalar daha fazla nem içerir. Ankara Sauna kullanımı cilt sıcaklığını kabaca 40 °C veya 104 ° Fahrenheit’e yükseltebilir.

Cilt sıcaklığı arttıkça, ağır terleme de meydana gelir. Vücut serin tutmaya çalıştıkça kalp atış hızı artar. Bir saunada kısa bir süre geçirirken bir bardak ter kaybetmek nadir değildir.

Sauna Çeşitleri

Odanın nasıl ısıtıldığına bağlı olarak çeşitli sauna türleri vardır. Bunlar:

Ahşap yakma: Ahşap sauna odasını ve sauna kayalarını ısıtmak için kullanılır. Odun yanan saunalar genellikle nem oranı düşük ve sıcaklıkları yüksektir.

Elektrikle ısıtılan: Odun yanan saunalara benzer şekilde, elektrikle ısıtılan saunaların yüksek sıcaklıkları ve düşük nemi vardır. Zemine bağlı bir elektrikli ısıtıcı sauna odasını ısıtır.

Kızılötesi oda: Uzak kızılötesi saunalar (FIRS) odun yanan ve elektrikle ısıtılan saunalardan farklıdır. Özel lambalar, bir kişinin vücudunu ısıtmak için ışık dalgalarını kullanır, tüm odayı değil. Sıcaklıklar tipik olarak diğer saunalardan daha düşüktür, ancak kişi benzer bir şekilde terler. Genellikle, kızılötesi saunalar yaklaşık 60 ° C’dir.

Buhar odası: Bunlar saunadan farklıdır. Kuru ısı yerine, buhar odası yüksek nem ve nemli ısı içerir.

Saunanın Faydaları

Bir saunanın nasıl ısıtıldığına veya nem seviyesine bakılmaksızın, vücut üzerindeki etkiler benzerdir. Bir kişi saunada oturduğunda kalp atış hızı artar ve kan damarları genişler. Bu sauna kullanım süresine bağlı olarak düşük ile orta egzersiz gibi benzer şekilde dolaşımı artırır. Sauna kullanırken kalp atış hızı dakikada 100-150 vuruşa çıkabilir. Bu bazı sağlık yararları sağlayabilir.

Acıyı hafifletmek: Artan dolaşım kas ağrısını azaltmaya, eklem hareketini iyileştirmeye ve artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Stres seviyelerini azaltma: Saunadaki ısı dolaşımı iyileştirdiğinden, rahatlamayı da teşvik edebilir. Bu durum stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi: Sauna kullanırken stres seviyelerindeki azalma, daha düşük kardiyovasküler olay riski ile bağlantılı olabilir.

Finlandiya’da yapılan bir çalışmada, 20 yıl boyunca 42-60 yaş arası 2.315 erkek izleme altına alındı. Bulgular, sauna kullanan kişilerin kardiyovasküler hastalıktan ölme riskinin daha düşük olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Çalışmaya katılanların toplam 878’i kardiyovasküler hastalık, koroner arter hastalığı veya ani kardiyak ölümden dolayı hayatını kaybetti. Katılımcılar haftada bir kez, haftada iki ile üç kez ve haftada dört ile yedi kez bir sauna kullandıklarına göre kategorize edildi.

Kardiyovasküler risk faktörleri için ayarlama yapıldıktan sonra, artan sauna kullanımı ölümcül kardiyovasküler ilişkili hastalık riskinin azaldığı izlenmiştir.

Saunayı haftada iki ile üç kez kullanan katılımcıların, ani kalp ölümü yaşama olasılığı, haftada sadece bir kez kullananlara göre yüzde 22 daha azdı. Haftada dört ile yedi kez sauna kullananlarda ani kalp ölümü yaşama olasılığı yüzde 63, kardiyovasküler hastalıktan ölme olasılığı ise haftada sadece bir kez sauna kullananlara göre daha düşüktü.

Leave a Reply