ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara sauna otel hizmeti birçok farklı alternatifi bir çatı altında buluşturarak insanların hizmetine sunulması noktasında oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir. Günün yorgunluğu ve iş stresinden kurtulmak isteyen kişilerin bu hizmetten faydalanarak rahatlamaları ve günün yorgunluğundan kurtulmaları sağlanmaktadır. Bununla birlikte ayrıca yurt dışından Ankara’ya çeşitli nedenlerle gelmiş olan insanlar tarafından da kullanımı tercih edilmektedir. Mecburi bir şekilde otelde kalma durumları olan bu kişiler, otel tercihi yaparken sauna bulunması noktasında kriterler belirlemektedir.

Bu noktada ki en önemli husus ise hizmettir. Bir otelde bulunan sauna ve Türk hamamı gibi alternatifler aynı zamanda müşterilerin dikkatini çekecek ve diğer otellerle karşılaştırma yapıldığında tercih sebebi olacaktır. İnsanların geceyi geçirecekleri otelde sauna hizmetinin verildiğini bilmeleri aynı zamanda psikolojik olarak da olumlu bir etkinin ortaya çıkmasında etkili olacaktır. Özellikle uzun yolculuk yapanların yol yorgunluğunu ve iş hayatının getirmiş olduğu stresi bu şekilde atlatmaları mümkün olmaktadır.

Sauna Nedir?

Sauna, genel olarak bilinen haliyle sıcak bir ortamda bulunmanıza yardımcı olan bir oda şeklinde alandır. Bu alanda oturma ya da uzanma pozisyonunda bekleyerek vücudunuzun terlemesini ve bu sayede kas ve eklemlerinizin yumuşamasını sağlayarak rahatlamanız amaçlanmaktadır. Saunalar genellikle 70 °C ile 100 °C arasında bir sıcaklığa sahiptir. Bu sıcaklık genelde bu seviyelerde olmakla birlikte daha küçük saunalarda isteğinize göre seviyeyi ayarlayabilme imkanınız da olacaktır.

Günümüzde kullanılan saunaları Fin saunalarından ayıran en önemli özelliği bağıl nem durumudur. Fin saunalarında bağıl ne genellikle %10 ile %20 arasında değişiklik gösterirken günümüzde kullanılan saunalarda bu oran çok daha yüksektir. Özellikle ülkemizde kullanılan saunalarda cilt sıcaklığı ortalama 40 °C’ye kadar yükselebilmektedir.

Saunalar için cilt sıcaklığı oldukça önemlidir. Burada terleme noktasında ki performans aynı zamanda cilt sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Sauna Çeşitleri

Ankara sauna otel hizmeti çerçevesinde kullanılan saunalar en fazla tercih edilen türler arasından seçilmektedir. Bununla birlikte birçok sauna çeşidi bulunmaktadır. Burada çeşitliliğin artmasının en önemli nedeni ise saunanın ısınma şeklidir. Birçok ısınma şekli olduğundan dolayı bu durum aynı zamanda farklı sauna türlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. 

1- Ahşap Yakma

Ahşap yakılmak suretiyle saunanın ısınmasının sağladığı durumlarda kullanılan sauna türüdür. Genellikle ahşap yapılarak sauna kayalarının ısınması sağlanır ve bu kayaların ortama verdiği sıcaklıkla birlikte sauna faaliyeti uygulanmaya başlar. Ahşap yakılan saunalarda genellikle nem oranı düşük olmakla birlikte ortaya çıkan sıcaklık yüksektir.

2- Elektrikle Isıtılan

Ahşap yakma sistemine benzer bir şekilde çalışan sauna türleridir. Bu sauna türünde zemine bağlı bir elektrikli ısıtıcı bulunmaktadır ve bu sayede oda sıcaklığı kontrol edilerek kullanım sağlanmaktadır. Bu tür saunalarda genellikle düşük nem oranına karşı yüksek sıcaklıklar söz konusudur.

3- Kızılötesi Oda

Bu tür saunalar genellikle açıkladığımız ilk iki sauna türünden farklıdır. Uzak kızılötesi saunalar (FIRS) için özel lambalar kullanılarak ısıtma işlemi gerçekleştirilmektedir. Özellikle saunayı kullanan kişiyi ısıtmak için ışık dalgaları kullanılmaktadır. Bu durumda komple odanın ısıtılması yerine sadece kişiye odaklanılarak onun ısıtılması sağlanır. Bu sauna türlerinde diğerlerine göre ortalama sıcaklık düşük bir seviyede kalmakla birlikte kişinin terlemesi diğer saunalar gibi gerçekleşmektedir. Bu tür saunaların ortalama sıcaklıkları 60 °C’dir.

4- Buhar Odası

Buhar odası, saunadan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte bu kategoride yer vermemizin nedeni belirli amaçlarla kullanılıyor olmasıdır. Buhar odalarında saunalardan farklı olarak direkt olarak ısı verilmez. Bunun yerine odada yüksek nem ve nemli ısı yer almaktadır.

Leave a Reply