ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara da En İyi Hamamlar Nasıl Seçilmeli

Ankara hamamları günümüzde en fazla ilgi gören aktivite alanları arasında yer almaktadır. Kültürümüzün yüzyıllardır ayakta tutmayı başardığı hamam anlayışı, günümüzde de devam etmektedir. Özellikle aşırı stres altında kalanların, yorgunluk atmak isteyenlerin ve aynı zamanda sağlıklı bir şeyler yapmak isteyenlerin uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Hamamlar hem geçmişten gelen kültürümüzü yaşatmak için hem de sağlıklı bir aktivite yapmak için oldukça elverişli alanlardır.

Günümüzde kullanılan hamamlar, tipik Türk hamamı şeklinde olmayıp daha kompleks yapıların bir araya getirilerek, büyük alanların ortaya çıkartılması şeklinde olmaktadır. Türk hamamına ek olarak sauna, buhar banyosu, jakuzi, sıcak su havuzu, olimpik havuz, masaj odası ve berber gibi birçok alanın içinde yer aldığı bu kompleks yapılarda, bir gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Oldukça büyük bir yapı olduğu için ne yapacağınızı iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Özellikle sıralamayı farklı şekilde yaparsanız yeterince verim elde edemeyebilirsiniz. Bundan dolayı hamama gitmeden önce neler yapacağını planlamanız gerekmektedir ama hamama girdiğinizde yapacağınız ilk şey duş almak olacaktır.

Aldığınız duş sayesinde vücudunuzda bulunan kir ve tozlardan arınırken aynı zamanda terden de kurtulmuş olacaksınız. Bunun sonrasında saunaya giderek burada terlemeniz ve yeterince terledikten sonra da buhar banyosuna gitmeniz doğru bir karar olacaktır. Bu iki yerde de dayanma gücünüze bağlı olarak 15-20 dakika kadar durmanız yeterli olacaktır. Bunun sonrasında klasik Türk hamamı bölümüne geçmeli ve göbek taşında uzanmalısınız. Göbek taşı tüm eklemlerinize işleyerek sertleşen tüm kaslarınızı yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Göbek taşında biraz dinlenip aynı zamanda terinizin de iyice çıkmasını sağladıktan sonra bu alanda masaj ve kese yaptırabilirsiniz.

Unutmayın ki Türk hamamının en vazgeçilmez uygulamalarından birisi kese yaptırmaktır. Kese yaptırarak vücudunuzdaki tüm kirlerden kurtulduktan sonra Türk hamamında iyide yıkamanız ve bununla birlikte liflenirken ortaya çıkan köpük ile birlikte kalan tüm kirlerden kurtulmanız en doğru seçenek olacaktır. Tüm bu işlemlerin sonrasında artık tamamen temizlenmiş olacaksınız. Bunun sonrasında kafeterya giderek soğuk bir içecek içebilirsiniz ve aynı zamanda orada kurulan dev ekranlardan televizyon ya da o gün futbol maçı varsa onu izleyerek günün stresini bu şekilde atlatabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte günümüzdeki birçok Ankara’nın en iyi hamamları içerisinde ayrıca yüzme havuzları ya da sıcak su havuzları bulunabilmektedir. Yıkanma işlemlerini bittikten sonra ya da yıkanmadan önce bu alanlarda kullanmanız mümkündür. Özellikle yüzerek günün yorgunluğunu atarken aynı zamanda biriken tüm enerjiyi dışarıya atmış olacaksınız. Hamam ve havuz keyfini yaşadıktan sonra günün yorgunluğunu geride bırakarak evinize dönebilirsiniz.

Eve ilk döndüğünüz anda hissedeceğiniz tek şey uyku olacaktır. Bu şekilde uyuma moduna geçip aynı zamanda rahatlamanın vermiş olduğu hazzı sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Bu uygulamayı belirli periyotlarla yapmanız hem yaşadığınız yorgunlukları geride bırakmanız hem de sağlıklı bir birey olmanız adına oldukça önemli olarak kabul edilmektedir. Öyle ki birçok uzman belirli hastalıklar için Türk hamamını tavsiye etmekte ve özellikle göbek taşında durma işlemini olabildiğinde ve dayana bildiğiniz kadar fazla yapmanızı önermektedir. Göbek taşı eklem ve kaslarda gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olduğu için aynı zamanda hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu bir etki ortaya çıkartacaktır. Ayrıca sıcak bir alanda uzanmanın vermiş olduğu hazzı yaşayacak ve bu eşsiz deneyimi her zaman yaşamak isteyeceksiniz. Kemiklerinizin ve her bir kasınızın gevşediğini hissedeceksiniz. Böylelikle vücudunuz da inanılmaz bir rahatlama ortaya çıkacaktır.