ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Diz Masajı Hakkında Bilmeniz Gereken Bilimsel Gerçekler

Dizlerinizde ağrı, sertlik veya şişlik gibi sorunlar yaşıyorsanız, masaj sizin için potansiyel olarak faydalı olabilir. Belirtileriniz ister osteo artritten isterse eklemlerinizi etkileyen başka bir durumdan kaynaklansın, bu ek tedavinin değerini gösteren bazı kanıtlar vardır. Fizik tedavi veya ağrı kesici ilaçlar daha sık reçete edilebilirken, masaj günlük işlevinizi olumlu yönde etkileyebilecek ek bir seçenek olabilir.

Diz Masajının Faydaları

Diz ağrısı için yaygın olarak reçete edilen tedavilerin çoğunun yan etkileri olduğu ve bazılarının sınırlı faydası olduğu için, birçok insan alternatif seçenekler aramaya bırakılmıştır. Böyle bir tedavi diz masajıdır. Birkaç farklı çalışma, ağrılı veya artritik bir eklem masajının aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir takım faydaları olabileceğini bulmuştur:

 • Ekleme kan akışını getirmek
 • Bölgedeki dolaşımın iyileştirilmesi
 • Şişmeyi azaltmak
 • Yeni eklem sıvısı getirmek
 • Genel ağrı ve sertliği azaltmak

Masaj ayrıca tonu iyileştirmeye ve etkilenen dizine destek ve stabilite veren kasların genel esnekliğini artırmaya yardımcı olabilir. 1

Bu fizyolojik faydalar önemli olsa da, gerçekten etkili olan şey, bunların günlük yaşamınız üzerindeki etkisidir. Araştırmalar, masaj terapisinin, dizlerinde osteoartrit ile uğraşan bireylerde ağrı düzeylerini, sertliği ve genel günlük işlevi olumlu yönde etkileyebileceğini gösteriyor gibi görünüyor. 2  Bu flare-up ağrı ile uğraşırken kısa vadede özellikle doğrudur gibi görünüyor.

Diğer bir fayda, masajla ilişkili minimum yan etkilerin olmasıdır. Bu müdahale, fizik tedavi , kilo verme ve ağrı kesici ilaçlar gibi daha geleneksel tedavilerin yerini alması anlamına gelmese de, nadiren olumsuz sonuçları olan güzel bir ek olabilir. 

Diz Masajı İçin İpuçları

Ağrıyan dizleriniz için masaj yapmayı denemek istiyorsanız, bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olmanız önemlidir. İlk olarak, masajın sizin için uygun olduğundan emin olmak için ağrınızı yöneten sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. Bazı masaj stilleri iltihaplı eklemi olan kişiler için uygunsuz ve hatta zararlı olabilir, bu nedenle önce uygulayıcınızla konuşmanız en iyisidir.

Ayrıca bazı rahatsızlıklarınız varsa olumsuz etki yapabileceği için masajdan uzak durabilirsiniz. Bu koşullar şunları içerir:

 • Önceden var olan yüksek tansiyon
 • Osteoporoz
 • Varisli damarlar

Son olarak, bir masajın ağrınızı iyileştirmesi gerektiğini, daha da kötüleştirmemesi gerektiğini hatırlamak çok önemlidir. “Acı yoksa kazanç da yok” felsefesi bu şartlar altında uygun değildir.

Kendi Kendine Masaj

Kendi kendinize masaj yapmayı denemek istiyorsanız, Masaj Terapisi Derneği, tedavinizin faydasını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için aşağıdaki teknikleri önerir. Bu vuruşlar, bir yağlayıcı madde (nemlendirici krem ​​gibi) ile veya bu madde olmadan yapılabilir ve hatta bol pantolonların üzerine bile yapılabilir.

 1. Kapalı ellerinizin ayasını uyluğunuzun üst, orta ve alt kısımlarına ritmik olarak vurarak başlayın. Basıncı hafif tutun ve ilerlemeden önce bacağınızın her bir bölümüne 30 ila 60 saniyelik vurma işlemini tamamlayın. Bitirdiğinizde, tüm işlemi iki kez daha tekrarlayın.
 2. Ardından, diziniz uzatılmış ve topuğunuz yerde olacak şekilde oturun. Avucunuzun içini kullanın ve uyluğunuzun üst kısmından dizin hemen üstüne doğru süzülün. Basıncı serbest bırakın ve vuruşu beş ila 10 kez daha tekrarlayın. 
 3. Uyluğun üst kısmını bitirdikten sonra, aynı sırayı uyluğun iç ve dış tarafında da tekrarlayın. Yine, her alanda beş vuruş tamamlayın.
 4. Uylukla işiniz bittiğinde, tüm parmaklarınızı kullanın ve dizinizi çevreleyen dokuya sıkıca bastırın. Alanı kısa vuruşlarla ileri geri hareket ettirin ve dizin üstünde, altında, içinde ve dışında beş tekrarı tamamlayın.
 5. Son olarak, bacaklarınızı önünüzde uzatarak oturun ve bacağınızı diz kapağınıza, uyluğun dışına kaydırmak için avucunuzun içini kullanın ve tekrar başlangıç ​​pozisyonuna dönün. Kendi kendine masajı bitirmeden önce bu diziyi beş kez tekrarlayın. 4

Masaj Terapisti

Diz Masajı için Kendi kendinize masaj yapmaktan rahatsızsanız ama yine de bu tedavinin potansiyelinden yararlanmak istiyorsanız, bir masaj terapisti iyi bir seçenek olabilir. Bu uzmanlar, ağrılı veya artritli dizleriniz için en faydalı masaj stilini seçmek üzere eğitilmiştir.

Aslında, bir çalışma, sekiz hafta boyunca haftalık 60 dakikalık masaj alan diz osteoartritli katılımcıların, standart bakım alanlara göre kısa vadede daha düşük ağrı ve daha iyi günlük işleve sahip olduğunu buldu. Bir masaj terapistini ziyaret etmeye karar verirseniz, bu yararlı yönergeleri izlediğinizden emin olun.

 • Terapistinize hangi hareketlerin veya aktivitelerin ağrıya neden olduğu da dahil olmak üzere dizinizin durumu hakkında açık ve net olun. Bu, yararlı olduğundan emin olmak için tedavinizi özelleştirmelerine yardımcı olur.
 • Masaj sırasında herhangi bir ağrı hissederseniz terapistle iletişim kurun. Nihai amaç, ağrıyı arttırmak değil, azaltmaktır. Hal böyle olunca da aşırı agresif tekniklerle bölgeyi kötüleştirmek verimli değildir.
 • Daha önce bir masaj terapistine gitmediyseniz, mutlaka sağlık uzmanınıza önereceği bir kişi olup olmadığını sorun. Eğitimli bir uygulayıcı bulmak için web sitemizdeki spa merkezleriyle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Sağlık Sağlayıcı Ne Zaman Görülür?

Ağrıyan veya artritli dizler yukarıda açıklanan masaj tekniklerinden faydalanabilirken, daha ciddi bir endişeye işaret edebilecek diğer önemli belirti veya semptomlara dikkat etmek önemlidir. Dizinizde kötüleşen ağrı, şişlik, sıcaklık veya kızarıklık yaşıyorsanız veya semptomlarınıza ateş veya bacaklarınızdan ağırlık vermede zorluk eşlik ediyorsa , sağlık uzmanınıza görünmeniz önemlidir. Ek olarak, bir travmadan (düşme veya motorlu araç kazası gibi) sonra ortaya çıkan herhangi bir diz ağrısı, daha kapsamlı test veya tedavi gerekebileceğinden derhal doktorunuza bildirilmelidir.

Leave a Reply