ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Dünyada ve Ülkemizde Masaj Merkezleri ve Personelleri

Masajın yaygın olarak uygulanması eski devirlerde kültürle alakalı olsa da günümüzde bu durum değişmiş görünüyor.  Eskiden Uzakdoğu ve  birkaç ülke dışında uygulanması çok az olan masaj son 50 yılda dünyanın gelişmiş ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede yaygınlaştı. İnsanlardan gelen talep arttıkça masaj üzerine çalışan ve bunu ülkelerinde uygulayan kişiler de çoğalmaya başladı.

Masaj salonları artık birçok ülkede  insanların stres atmak ve rahatlamak amaçlı gittikleri başlıca mekanlardan.  Günlük yaşamın getirdiği pek çok sıkıntı masaj salonlarında atılabiliyor.Bununla bağlantılı olarak iş hayatının ve günlük yaşamın yoğun olduğu ülkelerde masaj ve benzeri uygulamalara rağbet eden insan sayısı oldukça fazla . Örneğin Kuzey Avrupa ülkeleri ve  Amerika’da masaj işi yapan işletmeler Uzakdoğu ülkelerinin birçoğunu geçmiş durumda.

Yeni ülkelerde uygulanan masajın nasıl yapıldığı ise çeşitli yönlerden üzerinde düşünülebilecek bir konu. Aslında masaj uygulamaları daha çok Uzakdoğu ülkelerdeki uygulama temellerine dayanıyor. Fakat bunun üzerine eklenen yeni öğrenilen masaj uygulamaları da var. Yeni hareketler,vücudun üzerine sürülen çeşitli koku ve jeller yöntemlerdeki çeşitliliği arttırıyor.

Ülkemizde de masaj artık yaygın olarak talep edilen ve bunu karşılamak için  pek çok masaj salonu bulunan bir iş alanı.  Masaj ile ilgili işletmelerin en çok bulunduğu yer tabii ki İstanbul. Onun ardından Ankara,İzmir ve tatil beldeleri geliyor.  Ayrıca  İstanbul ve Ankara’da bulunan pek çok otelde bulunan salonlarda da masaj uygulaması yapılıyor.

Masörlük ve Masörlük Eğitimi

Masaj hizmeti veren yerler ve masaj salonlarının sayısı arttıkça bu alanda çalışabilecek nitelikli eleman ihtiyacı da artıyor. Bu nedenle masöz ve masörlük son yıllarda öne çıkan bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Uygun çalışma koşulları ve yeterli maaş gibi faktörler de masörlüğün toplumdaki popülerliğini her geçen gün arttırıyor.

Masör veya Masöz olmak isteyenler genellikle 18-25 yaş arası iş arayan, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan gençler. Bu gençlerin birçoğu işsiz ve sahip oldukları vasıflar da çoğunlukla iş bulmak için yetersiz kalıyor. Masörlüğü de kolay öğrenilebilecek ve yapılabilecek bir iş olarak gördüklerinden bu mesleğe yönelmeleri kolay oluyor.Buna karşın bu işe niyet edenlerin çok azı nitelikli bir eleman olarak yetişiyor ve masaj salonlarında hizmet veriyor.

Masörlük sanılanın aksine öğrenmesi çok basit bir iş değil ve ciddi bir eğitim süreci gerektiriyor.Eğitim faaliyeti bu iş için açılan kurslarda yürütülüyor.Bu kurslarda yetkin kişiler tarafından standart 608 saatlik eğitimin yanısıra farklı masaj şekillerini öğretme amaçlı da eğitimler veriliyor.Böylece artan talebe yönelik uygun eleman yetiştirilmiş oluyor.

Masörlük eğitimi veren kursların dağılımı  masaj salonlarının yoğun olduğu yerler ile paralellik gösteriyor. Özellikle Ankara ve İstanbul bu konuda başı çekiyor.

Leave a Reply