ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Ankara Çankaya Hoşdere Masaj Salonları ve SPA Merkezleri

Hoşdere masaj salonu ve SPA Masaj Merkezlerinde Terapötik (tıbbi) masaj, çeşitli hastalıklarla baş etmenizi sağlayan etkili bir terapi yöntemidir. Aynı zamanda, terapötik masaj hem tek tedavi yöntemi hem de karmaşık terapinin bir parçası olabilir. Hoşdere masaj salonu uygulamaları arasında yer alan terapötik masaj, birçok açıdan faydalıdır. Özellikle tıbbı tedavi görürken bu masajın da yaptırılıyor olması oldukça faydalı olacaktır.

Terapötik masaj türleri

Tıbbi masaj çeşitleri, farklı uygulama teknikleri ve etki alanı dikkate alınarak isimlendirilebilir. En ünlü çeşitleri şunlardır:

 • Avrupa klasiği masajı: Vücudun etkilenen bölgesinde veya bitişik bölgesinde yapılır.
 • Periost masaj: Vücudun çeşitli yapılarıyla refleks olarak ilişkili olan insan vücudunun ağrılı noktalarına maruz kaldığında etkilidir. Kan ve lenf akışını normalleştirir, iç organların bazı hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.
 • Acupressure (akupresür): İnsan vücudundaki biyolojik olarak aktif noktaları etkiler. Ana görevler ağrıyı gidermek, kas spazmlarını gidermek, sinir sistemini gevşetmektir.
 • Refleksoloji masajı: İnsan vücudunun her bir parçanın birbiriyle bağlantılı olduğu tek bir sistem olarak algılanmasına dayanır. Cildin belirli bölgelerine maruz kaldığında, sinir uçlarından tedavi gerektiren iç organlara bir sinyal gider. Bu sayede farklı bir noktaya uygulanan basınç sayesinde sorunlu bölge nokta tedavi edilir.
 • Bağ dokusu masajı: Bağ dokularını etkilemek için kullanılır ve genellikle kas ve eklem hastalıkları için uygulanmaktadır.
 • Sıcak taş masajı: Özellikle bu masaj türü için kullanılan özel taşlar ile yapılmaktadır. Bu sıcak taşların vücudun belirli noktalarına koyulmasıyla uygulanır. 
 • Spor masajı: Bu masaj amatör ya da profesyonel sporcular tarafından sık sık kullanılmaktadır. Özellikle bazı sakatlıkların sonrasında tıbbı tedaviye destek olması için uygulanır.

Terapotik masajın özellikleri

Hoşdere masaj salonunda uygulanan terapötik masaj ciddi bir masaj türüdür. Bu nedenle sağlık durumuna ve hastanın vücudunun özelliklerine göre uygulanmalıdır. Bundan dolayı öncesinde mutlaka bir uzman doktora danışılmalıdır.

Yanlış yapılan terapötik masaj zararlı olabilir ve hastalığın seyrini ve sonuçlarını önemli ölçüde ağırlaştırabilir. Bu nedenle, tıbbi masaja yalnızca diploma ve gerekli sertifikaları bulunan bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu konuda gerekli deneyime sahip olmayan birisi, size daha fazla zarar verebilir.

Terapötik masaj endikasyonları

Bu masaj, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir;

 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Kas bozuklukları
 • Eklem iltihabı
 • Gastrointestinal sistem hastalıkları
 • Dermatolojik sorunlar vb.

Terapötik masajın etkinliği özellikle yaralanmaların (kırıklar, çıkıklar vb. Sonrası rehabilitasyon), duruş bozukluğu ve düztabanlıkların sonuçlarını ortadan kaldırmada yüksektir. Ayrıca kırık, çıkık vb. sorunların iyileşmesi sonrasında rehabilitasyon aşamasında oldukça etkilidir.

Terapötik masaja kontrendikasyonlar

Hoşdere masaj salonunda uygulanan terapötik masaj, mevcut hastalıkların tedavisi için reçete edildiğinden, birçok kontrendikasyonu vardır. Özellikle herhangi bir neoplazm varlığında ve herhangi bir hastalığın akut aşamasında tercih edilmemelidir. Sağlığa zararlı durumlarda (inme, kalp krizi gibi) varisli damarlarda, yetersiz kan pıhtılaşmasında vb. durumlarda kullanılmamalıdır.

Leave a Reply