ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Spor Masajı Nedir Ne İşe Yarar

Spor masajı, sadece bir sporcunun yaptırdığı ya da bir sporcunun yaptığı masaj olarak değerlendirilmemelidir. Spor masajı, sporda performansı iyileştirmek veya daha iyi bir duruma ulaştırmak amacıyla bir profesyonel tarafından yapılan kas ve yumuşak dokuların manuel olarak belirli uygulamalar yapılması şeklinde tanımlanabilir.

Rahatlatıcı bir spa masajıyla karşılaştırıldığında spor masajı, daha aktif bir uygulamayı gerektirir ve bazı sorunların doğrudan iyileştirilmesine etki eder. Düzenli bir şekilde spor masajının uygulanması, ciddi yaralanmaların önüne geçilmesinde etkilidir. Ayrıca yaralanma durumunda hızlı bir şekilde iyileşme sürecinin yaşanmasına katkı sağlayacaktır.

Spor masajı, düzenli fiziksel aktivite yapan bir kişiye fayda sağlamak için oldukça etkin bir yöntemdir. Yumuşak doku, kemik ve kıkırdağa sertleşmemiş bağ dokusudur; cilt, kaslar, tendonlar, bağlar ve fasyayı (diğer yumuşak dokuları kaplayan ve saran bir bağ dokusu biçimi) içerir. Spor masajı, tekrarlayan ve yorucu fiziksel aktivite ve travmadan kaynaklanan yumuşak dokudaki sorunların ve dengesizliklerin düzeltilmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Egzersizden önce ve sonra spor masajının uygulanması performansı artırabilir, iyileşmeye yardımcı olabilir ve yaralanmayı önleyebilir. Masaj, fizik tedavinin en eski formlarından biri olarak bilinmektedir ve 3000 yıl önce Çin, Hindistan ve Yunanistan’da kullanıldığı ifade edilmektedir.

Spor masajı yaralanmaları azaltabilir

Yaralanmak her sporcunun en büyük korkusudur. Yaralanmalar performansı bozar, iyileşme sırasında antrenmanı ve kondisyon programlarını geciktirir, tedavisi maliyetlidir ve en önemlisi yaralanmalar acı verir. Bir yaralanmadan sonra ağrı ve sınırlı hareket kabiliyetiyle başa çıkmak yorucu, sinir bozucu ve bir yaralanmanın meydana gelmesini önlemek için gerekli önlemleri almaya değer.

Bununla birlikte, zamanla yaralanmalar vücuda zarar verir. Çoğu zaman hasarlı doku iyileşir, ancak kaslar yüksek performanslı spor yapan kişilerde yaralanmanın nüksetmesi ya da çok uzun süre iyileşmemesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Spor masajı, özellikle bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan kişiler için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Spor masajının faydaları

Spor masajı, her ne kadar fiziki sorunlar için kullanılan bir yöntem olarak bilinse de aslında ruhsal olarak da iyileşmeye yardımcı olacaktır. Özellikle amatör ya da profesyonel olarak sporla uğraşan kişilerin yaşadıkları sorun karşısında hızlı bir şekilde iyileşme sağlaması ve aynı hızlılıkla eski performansını yakalaması, psikolojik olarak çok büyük artılar katmaktadır.

Bunun için yaşanan sorunlar karşısında spor masajının uygulanması oldukça önemlidir. Genel olarak ele alındığında spor masajının şu faydalarını sıralayabiliriz;

  • Kalp atış hızını düşürür
  • Kan basıncını düşürür
  • Yaralanmanın iyileşmesine katkı sağlar
  • Yaralanmadan sonra iyileşme süresini kısaltır
  • Yaralanmayı azaltan ve önleyen kas esnekliğini artırır
  • Kaygıyı azaltır
  • Ruh halini iyileştirir
  • Vücudun her tarafındaki kan akışını artırır, her yere yaşamsal oksijen ve besinlerin ulaşmasını sağlar
  • Kas ağrısını ve gerginliği giderir
  • Kas elastikiyetini destekleyen bağ dokusu iyileşmesine yardımcı olur

Leave a Reply