ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Holistik Masaj Nedir Ne İşe Yarar Sağlıklımı?

Birçok masaj terapisti, çalışmalarını holistik masaj olarak tanımlar. Yine de bu terim genellikle belirsiz bir şekilde kullanılır ve bu da bir bütün olarak masaj terapisinin itibarına zarar verebilir. Bu konuda birçok uzman bile, holistik masajı tüm kişiyi kapsayan besleyici dokunuş olarak basit bir şekilde tanımlar. Diğer kaynaklar fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dahil olmak üzere tüm seviyeleri etkileyen Holistik masajdan bahseder. “Holistik masaj” aynı zamanda “Bütünsel masaj” şeklinde de kullanılabilmektedir.

Holistik Masaj, besleyici bir dokunma ve tepki süreci olarak görülmelidir. Buradaki anahtar, tedaviyi her danışanın benzersiz ihtiyaçlarına, fiziksel özelliklerine ve kişiliğine göre ayarlayarak uygulamaya geçirmektedir. Birçok yönden holistik masajı bir atmosfer oluşturmak, bir enerji ortaya çıkarmak, belirli bir vibe içinde olmakla ilgilidir. Masajın yaklaşım şekli, tekniklerin kendisi kadar önemlidir. Elbette teknikler de önemlidir ve bu teknikler için oldukça farklı uygulamalar bulunabilmektedir. Bu tekniklere örnek olarak şunlar gösterilebilir;

  • Efleuraj gibi klasik İsveç teknikleri; petrissage, yoğurma, sürtünme ve sıkma
  • Kesmek, hacamat, yumruk atmak, yolmak ve fırçalamak gibi vurmaya dayalı teknikler
  • Nazik eller, iyileştirici geleneklerden ve insan enerji alanının farkındalığından yararlanarak hareket etmek. Bu, insan aurasındaki fiziksel bedeni çalıştırmaya kadar uzanabilir
  • Daha derin basınç teknikleri; nöromüsküler teknik (NMT) gibi
  • Kas enerjisi tekniği (MET) gibi pasif eklem mobilizasyonları ve gerilmeleri
  • Kranio-sakral terapi ve shiatsu gibi geleneklere uygun teknikler

Bu yaklaşımın önemli bir özelliği, izleme yeteneğidir. Teorik bilgi ve anatomi, fizyoloji ve patoloji anlayışından her danışanın semptom ve tepkilerinin pratik gerçeklerine ve dolayısıyla kişinin masajına nasıl adapte olacağına kadar geniş bir perspektif göz önünde bulundurulmalıdır. Başka bir deyişle, gerçekten becerikli holistik masaj terapisti vücudun yapısını, işlevini ve arızasını anlayacak, belirli bir danışan üzerindeki etkilerin nasıl değerlendirileceğini ve bunun sonucunda masaj tekniğine olan bağlantıları bilecektir. Bu sayede kişiye hangi tekniğin uygun olacağına karar verilir ve çalışmaya başlanır.

Teknik becerilere ek olarak, holistik masaj uygulayıcısının rolü, kişinin kendisiyle temas derinliği terapötik ilişkide derinlik için bir ön koşul olduğundan, öz farkındalık gerektirmelidir. Bu öz farkındalık egzersiz, dans, yoga veya tai chi yoluyla fiziksel, danışma veya psikoterapi yoluyla duygusal veya meditasyon uygulaması yoluyla manevi olabilir. Önemli olan, holistik masaj uygulayıcısının, danışanı ile çalışmalarını geliştirmek için kişisel süreçleri üzerinde çalışmaya kararlı olmasıdır. Kısacası danışana hem fiziksel hem de ruhsal anlamda yardımcı olmalıdır.

Leave a Reply