ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Marma Masajı Nedir, Faydaları Nelerdir, Sağlığımıza Ne Gibi Etkileri Vardır, Nerelerde Yapılır gibi sorular mı var aklınızda işte size en doğru sağlık bilgileri.

Vücudunuzun, ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için durgun enerji saldığına ve iç organlarınızı, hormonlarınızı ve diğer kimyasalları uyardığına inanılıyor. Marma masaj terapisi, vücudunuzun çeşitli bölgelerinde bulunan marma noktalarının nazikçe uyarılmasıyla yapılır.

Genellikle bu, marma noktaları konusunda tecrübesi olan eğitimli bir masaj terapisti tarafından yapılır. Bu masaj terapistleri, çeşitli marma noktalarının yerleri ve işlevleri hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir. Bazen şifalı bitkilerle aşılanan aromatik masaj yağları, tipik olarak masajın faydalarını artırmak için kullanılır.

Marma masajının faydaları nelerdir?

Marma masajı konusunda çok büyük bilimsel araştırmalardan söz etmek mümkün değildir. Bu konuda yapılan çalışmalar nispeten daha ufak çaplı araştırmalar olmuştur. Çok yok bilimsel araştırma, marma puan terapisinin faydaları hakkında mevcut ve var olan birkaç çalışma nispeten küçüktür.

Marma masajı, geleneksel olarak uygulanmakta olan Ayurvedik masajı ile tipik yoga esnetme egzersizlerinin birleştirilmiş halidir. Özellikle yapımı sırasında oldukça tecrübeli olunması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü insan vücudunda çok sayıda marma masaj noktası bulunmakta ve bu noktaların yerlerinin çok iyi bir şekilde biliniyor olması gerekmektedir. 

“Tembellerin yogası” olarak da ifade edilebilen Marma masajı aynı zamanda “Ayurvedik Yoga Masajı” olarak da bilinmektedir. Bu masajın uygulanması esnasında kullanılan aromatik özlerin oldukça önemli olduğuna ve masajın daha etkili olabilmesi için gerekli olduğuna inanılmaktadır. Bu şartlar göz önünde bulundurularak yapılan masajın çok sayıda faydası olduğu ifade edilmektedir. Bu faydalardan en yaygın olarak bilinenler ise şunlardır,

  • Enerji dengesini sağlar
  • Hareket kabiliyeti ve esnekliği artırır
  • Duruşu bozukluklarını düzeltir
  • Gerginlik ve stresi azaltır
  • Vücuttan toksinlerin atılması sağlar
  • Kan dolaşımını hızlandırır.

Marma noktaları masaj terapisi hem rahatlatıcı hem de canlandırıcı olabilir. Sadece kaslarınızı ve dokularınızı gevşetmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzdaki uygun enerji akışını teşvik etmeye de yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kendinize Marma masajı yapabilirsiniz

Marma masajı, vücudunuzdaki enerji akışını sürdürmeye yardımcı olduğuna inanılan geleneksel bir Ayurvedik masaj tekniğidir. Vücudumuzda 107 farklı marma noktası bulunmaktadır. Bu noktaların uyarılmasının, organlarınızın sağlığından hormon üretimine ve daha fazlasına kadar her şeyi etkilediği ifade edilmektedir.

Marma masajı yapılabilmesi için özellikle marma noktalarını iyi bilen ve bu konuda tecrübeli olan masörlerin olması gerekmektedir. Bununla birlikte kendi başınıza da bazı özel noktaları bildikten sonra masajı uygulamaya çalışabilirsiniz. Bu sayede en azından kendinizi iyileştirmeye çaba sarf etmiş olursunuz. Şimdi aşağıda ki ipuçlarını takip ederek, evde kendinize marma masajını uygulamaya çalışabilirsiniz.

  • Aşağıda listelenen her bir marma noktasını nazikçe ancak sıkı bir şekilde uyarmak için parmak uçlarınızı kullanın.
  • Her noktaya 5 dakikaya kadar saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapın.
  • Masajınız sırasında isteğe bağlı olarak bitki özü bulunan masaj yağları kullanabilirsiniz. Ayrıca ortamın güzel kokması içinde bitkisel özler kullanmanız daha etkili olacaktır.
  • Aşağıda, yukarıdaki masaj tekniğini kullanarak kolayca uyarabileceğiniz daha önemli marma noktalarından bazılarını bulacaksınız.
Marma noktası  Yer Etkileri
Sthapani marma Alnın merkezi Zihin, beyin ve sinirler
Phana marma Burnun her iki tarafında, burun deliklerinin dibinde Sinüsler, kulaklar, koku alma duyusu ve stres seviyeleri
Shringataka marma Çenenin merkezi Gözler, kulaklar, burun, dil ve çeşitli sinirler
Talhridayam marma Her elin avuç içi merkezi Akciğerler
Manibandha marma İç bileğinizin her elin avuç içi ile buluştuğu noktanın merkezi Vücut sertliği
Nabhi marma Göbek merkezi İnce bağırsak
Janu marma Her diz kapağının altındaki alt iç nokta Kalp, karaciğer ve dalak
Indravasti marma Baldır kasının merkezi Sindirim ve ince bağırsak
Kurcha marma Ayağın merkezi, birinci ve ikinci ayak parmakları arasında Görme
Talhridayam marma Her ayağın tabanının merkezi Akciğerler (ellerdeki talhridayam marma noktalarına benzer)

Vücudumuzda bulunan farklı marma noktaları

Vücudumuzda 107 farklı marma noktası bulunmakta ve bu noktaların yerlerinin çok iyi bir şekilde biliniyor olması gerekmektedir. İşte vücudumuzda ki tüm marma noktaları;

Leave a Reply