ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Yaralanma, hastalık veya ameliyat nedeniyle hareket etmekte veya normal şekilde çalışmakta zorluk çekiyorsanız , iyileşmenize yardımcı olması için bir fizyoterapistin (PT) yetenekli hizmetlerinden yararlanabilirsiniz .
Fizyoterapistiniz rehabilitasyonunuz sırasında çeşitli tedaviler ve yöntemler kullanabilir . Bir tedaviye sürtünme masajı denir.

Genellikle enine friksiyon veya çapraz friksiyon masajı olarak adlandırılan friksiyon masajı, vücuttaki yara dokusunun olumsuz etkilerini azaltmak için kullanılan bir tekniktir . Deride ve alttaki dokularda normal hareketi sınırlayan doku yapışıklıklarını parçalayabilen özel bir masaj tekniğidir.

Skar Dokusunu ve Yapışmaları Anlamak

Bir yaralanma veya ortopedik bir durum nedeniyle ameliyat olmanız gerekiyorsa, doktorunuz ameliyat sırasında cildinizi, tendonlarınızı ve kas dokunuzu kesecektir. Bir şeyler dikildiğinde ve iyileşme meydana geldiğinde, yara dokusu oluşabilir.

Normal sağlıklı doku, kolajen adı verilen bir maddeden oluşur. Bu kolajen, düzenli bir düzende düzenlenmiş hücrelerden oluşur. Sağlıklı kolajen güçlüdür ve dokular çekilip gerildiğinde sıklıkla meydana gelen gerilme kuvvetlerine direnebilir.

Bir kesik veya yaralanmadan sonra vücudun normal iyileşme sürecinde, dokuyu oluşturan kolajen hücreler vücudunuz tarafından gelişigüzel bir düzende dizilir. Böylece skar dokusu oluşur. Kollajen hücrelerinin bu rastgele birikimi sıkıdır ve çekme ve germe kuvvetlerine iyi tepki vermez.

Skar dokusuna sahip olmak için ameliyat olmanız gerekmez. Bazen vücudunuz kas veya tendon suşu gibi yumuşak doku yaralanmasından sonra yara dokusu bırakır .

Bir kas veya tendonu (kollajenden oluşur) zorlarsanız, iyileşme sürecinde vücudunuzun yeni kolajen bırakması gerekir. Bu yeni kolajen rastgele bir şekilde serilir ve yara dokusu veya doku yapışıklıkları oluşabilir.

Skar dokusu mevcut olduğunda normal hareketi sınırlayabilir. Sağlıklı doku esnektir ve siz hareket ettikçe ve gerdikçe hareket eder. Skar dokusu daha serttir. Yara dokusunda bir miktar hareket olabilir, ancak sağlıklı dokudan daha sıkı ve daha az esnektir.

Fizyoterapistiniz yara dokusunun veya yapışıklıkların hareketinizi sınırladığını hissederse, daha iyi kaymasını ve kaymasını sağlamak için çapraz sürtünme masajı kullanabilir. Bu işleme yeniden modelleme denir .

Sürtünme Masajı Ne Yapar?

PT’niz yapışıklıklara veya yara dokusuna sürtünme masajı uyguladığında birkaç hedefe ulaşılabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Yara izini kırmak için etkilenen dokunun hareketi
 • Dokunun kolajen liflerinin yeniden hizalanması
 • Dokuya kan akışını artırmak
 • ağrıyı gidermek
 • Ağrıyı azaltmak ve mekanoreseptör aktivitesini iyileştirmek için sinir liflerinin uyarılması

Fizik tedavideki herhangi bir tedavinin temel amacı, daha iyi hareket etmenize ve daha iyi hissetmenize yardımcı olmaktır. Etkilenen dokuya sürtünme masajı uygulamak, bu hedefe ulaşmanın bir bileşeni olabilir.

Sürtünme Masaj Tekniği

PT’niz tedaviniz sırasında friksiyon masajı kullanmayı seçerse, belirli bir teknik izlenmelidir:

 1. Hasta rahat olmalı ve masaj yapılacak bölge açıkta bırakılmalıdır.
 2. Skar dokusu bir kasın içindeyse o kas gevşetilmelidir. Yara dokusu bir tendon kılıfı içindeyse, işlem sırasında o tendon hafifçe gerilmelidir.
 3. PT, iki veya üç parmağı yara veya yapışıklık üzerine yerleştirir.
 4. Terapist, kolajen liflerini yumuşatmak için parmaklarını yara izine dik (dik açılarda) hareket ettirir. Parmaklar ve alttaki doku birlikte hareket eder. Masaj derin ve rahatsız edici olmalı, ancak acı verici olmamalıdır.
 5. Tüm skar dokusu veya yapışıklık alanı tedavi edilmelidir. Bu bir kaç dakika sürebilir.

Sürtünme masajı biraz ağrıya neden olabilir, ancak ağrı toleransınız dahilinde kalmalıdır. Sürtünme masajı çok ağrılıysa, işlem gerçekleşirken PT’nizi bilgilendirmelisiniz; prosedürü tolere edebilmeniz için daha az basınç kullanılabilir.

Birkaç dakikalık çapraz sürtünme masajından sonra terapistiniz doku hareketliliğini değerlendirebilir. Ardından, yara dokusunu veya adezyonları uzatmak için özel gerdirmeler yapılabilir. Bir ev esneme egzersiz programı reçete edilebilir.

Kontrendikasyonlar

Sürtünme masajının kullanılmaması gereken bazı durumlar vardır. Bunlar şunları içerebilir:

 • Aktif bir açık yarada
 • Bakteriyel enfeksiyonun mevcut olduğu alanlarda
 • Duyu azalması olan bölgelerde
 • Kas veya tendon dokusunda kireçlenme varsa
 • Duygularını veya ağrı şikayetlerini PT’ye bildiremeyen zihinsel kapasitede azalma olan hastalarda.

PT’niz size sürtünme masajı prosedürünü açıklamalı ve sizi hedefler ve bununla ilişkili riskler hakkında bilgilendirmelidir. Bu şekilde, size yapılmasını isteyip istemediğiniz konusunda bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Sürtünme Masajı İle Tedavi Edilen Teşhisler

PT’niz tarafından sürtünme masajı ile birkaç farklı teşhis tedavi edilebilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • Omuzda yapışkan kapsülit (donmuş omuz)
 • ortak kontraktür
 • Ameliyat veya travma sonrası skar dokusu birikmesi
 • Kas yırtılmaları veya gerilmeleri
 • Tendon yırtılmasından sonra
 • bağ gözyaşları
 • İçin tendinit veya tendinopatili

Yara dokusu veya yapışıklıklar nedeniyle sınırlı harekete neden olan herhangi bir durumunuz varsa, PT’niz bunu yönetmeye yardımcı olması için friksiyon masajı kullanabilir.

Sürtünme masajı fizik tedavide kullanılan popüler bir teknik olsa da, bazı araştırmalar diğer rehabilitasyon tekniklerinden daha etkili olmadığını öne sürüyor. Bir çalışma, yaralanmamış futbolcularda doku uzunluğunu ve gücünü iyileştirmede statik germe ve egzersizin sürtünme masajından daha etkili olduğunu buldu.

Diğer çalışmalar bu bulguyu desteklemiştir. Yine de, PT’nizin, yaralı dokularınızın rehabilitasyon programınızın bir parçası olarak hareket etme şeklini iyileştirmeye yardımcı olmak için sürtünme masajı kullandığını görebilirsiniz.

Özet

Bir yaralanma veya ameliyattan sonra normal hareketinizi sınırlayan yara dokusu veya doku yapışıklıkları gelişebilir. Bir fizyoterapist, rehabilitasyon programınızın bir parçası olarak sürtünme masajı kullanabilir.

Terapist, yara izi çizgisine dik açıda olan bir yönde yara izinize masaj yapmak için parmaklarını kullanır. Bu teknik, daha iyi hareket edebilmeniz için yara dokusunu ve yapışma hareketliliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Leave a Reply