ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Masajın İnsan Tarihindeki Yeri ve Önemi

Masaj ilk olarak Çin kitaplarında geçmiştir. Bu kitapta “sabahın ilk saatlerinde, uykudan sonra kan dinlenmiş ve sinirler gevşemiş, elin ayasıyla yapılacak darbeler soğuk algınlığını önler” denmektedir.

İmparator Neiching (Sarı İmparator) dahiliye tıp konuları isimli kitabında masajı tasnif etmiştir. Galenos; masajı sert, hafif ve orta olarak sınıflandırmış ve şöyle yazmıştır: “Çok çeşitli el darbeleri ve hareketleri yapılmalıdır; öyle ki tüm kas lifleri mümkün olduğunca her yönde ovulabilsin.” gladyatörlere ise oyun öncesi ve sonrasında yapılan masajı şöyle açıklamıştır: “Vücutlarına yağ sürüldü ve kızarana kadar ovuldular. Jül Sezar da şiddetli sinir ağrılarının hafiflemesi için her gün masaj yaptırırdı. Romalı yazar Plinius yabancı masörüne öylesine çok borçlanmıştı ki sonunda imparatordan, masöre en yüksek şeref payesi olan Roma yurttaşlığını bahsetmesini dilemişti. İbni Sina da  masajın yararlarından söz etmiştir. ‘’Hekimler yalnız hastalıkların değil aynı zamanda sağlığı sürdürmenin nedenlerini de göz önüne almalıdır.” diyen İbni Sina yüzyıllar öncesinden koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekmiştir. Sağlığın korunması için egzersiz yapmanın ve beraberinde vücudu masaj ile ovmanın yararlarına değinmiştir.

Gerek hekimler gerek ortopedist ve cerrahlar; bütün medikamentöz ve cerrahi müdahalelerin üzerinde masajın etkisini kabul etmiş ve cerrahide kullanmışlardır. Kaptan Cook, 1779‘da on iki Tahitili kadının kendisine baştan ayağa masaj yaptığında ağrılı siyatiğinin nasıl geçtiğini anlatmıştır.

Günümüzde ise masaj çok daha teknik kapasite ile donanmış salonlar da %90 rahatlama,zihinde kalma amaçlı yapılıyor. Çok da gerek kalmamış gibi görünse de yararı yadsınamaz. Şimdiler de masaj aletleri de çok revaçtayken elle masajın insan sağlığında önemi ve yeri büyüktür. Özellikle büyük illerde masaj hizmetleri verilmektedir. Ankara masaj salonları gibi bir çok masaj salonları da hizmet vermektedir. Ankara masaj salonlarında her çeşit masajı sağlıklı bir şekilde yaptırmanız mümkündür.

Bilinen Masaj Türleri

İsveç masajı ayrıntıları: Bu masaj türü genel olarak güne zinde başlamak için yada yaşamın gündelik yorgunluklarından verdiği sıkıntılardan kurtulmak amacı ile yapılan dinlenme masajıdır. Özellikle gevşeme ve rahatlama için kullanılan masaj türleri arasında 1.sıradadır. Bu masajın en önemli noktası partnerin rahatlayabilmesi ve bulunduğu ortamdan keyif alabilmesidir, masajın başlıca amaçlarından birisidir. Süresi yaklaşık olarak 60 dakika olan bu masajın yapılış tekniği batı tekniğidir. Genellikle masaj yağları kullanılarak yapılır fakat tercih bakımından kayganlaştırıcı kullanmadan da yapılabilmesi mümkündür.

Spor masajı: Genellikle her hangi bir sportif etkinlikte yapılan bir masaj dürüdür. Hızlı ve sınırlı yapılması şartı ile etkinlik öncesinde yapılabilen bir masajdır. Bu masajı yani spor masajını diğer klasik masajdan ayıran özellik ise ritim ve süre miktarının değişikliğidir. Yapılacak olan veya yapılmış olan spora göre farklılık gösterebilen bu masaj türünde uyarıcı hareketler çoğunluktadır. Masajın süresi ise masajın yapıldığı bölgeye göre seçilmektedir ve seçilen bölgeye göre değişiklik göstermesi mümkündür.

Aromaterapi masajı: Masaj yağlarının ön planda olduğu bir masaj türüdür, bitki özlerinden hazırlanmış karışımlar kullanılır, karışımlardan hazırlanarak yapılan yağların kullanıldığı bu masaj türünde dikkat edilmesi gereken en büyük şey ise temponun düşük fakat hareketlerin şiddetinin hafif olmasıdır. Aksi durumlarda masaj amacını aşabilir, içinde bulunan bitki özleri sayesinde bu masaj ile rahatlayabilir, gevşeyebilir ve dinlenebilirsiniz. Bu masajın vücudun üzerinde bıraktığı etki kimyasal yağlardan ve yapılan temas dan kaynaklanmaktadır. Bu masajda uygulanacak olan süre yaklaşık olarak 60 dakikadır.

Leave a Reply