ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Derin Doku Masajı Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Burada

Derin doku masajı, esas olarak spor yaralanmaları gibi kas-iskelet sistemi sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bir masaj tekniğidir. Kaslarınızın ve bağ dokularınızın iç katmanlarını hedeflemek için yavaş, derin vuruşlar kullanarak sürekli basınç uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu, bir yaralanmanın ardından oluşan yara dokusunun azalmasına, kas ve dokudaki gerilimi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kan akışını artırarak ve iltihabı azaltarak daha hızlı iyileşmeyi teşvik edebilir.

Derin doku masajının faydaları nelerdir?

Derin doku masajı hem fiziksel hem de psikolojik faydalar sağlar. Rahatlamaya odaklanan diğer masaj tekniklerinin aksine, derin doku masajı kas ağrısını tedavi etmeye ve sertliği ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte aynı zamanda zihinsel olarak gevşemenize de yardımcı olacaktır.

Bu konuyla ilgili olarak 2014 yılında, 59 katılımcının yer aldığı bir araştırmada, derin doku masajının kronik bel hastalarında ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu belirlendi. Uzmanlar, derin doku masajının insan üzerinde oluşturduğu etkiyi, ibuprofen (Advil) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların sağladığı etkilerle aynı olduğunu vurguluyor.

Derin doku masajının ayrıca şu konularda yardımcı olduğunu da bildirdiler:

  • Spor yaralanmaları
  • Fibromiyalji
  • Plantar fasiit
  • Yüksek tansiyon
  • Siyatik
  • Tenisci dirseği ağrısı (lateral epikondilit)

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Derin doku masajının ardından birkaç gün boyunca biraz kalıcı ağrı olması alışılmadık bir durum değildir. Bir ısıtma yastığı veya bir havluya sarılmış soğuk bir paket kullanmak, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Masaj terapisi genellikle güvenli olsa da, derin doku masajı çok sıkı bir baskı uygular ve herkes için uygun olmayabilir. Kemiklere yayılan osteoporozu veya kanseri olan herkes, derin doku masajından kaçınmalıdır, çünkü kullanılan sert basınç kırılmaya neden olabilir. Hamileyseniz derin doku masajı uygulamaktan kaçınmalısınız. İsveç masajı gibi daha nazik masaj türleri daha iyi bir seçenek olabilir. Herhangi bir tür açık yara veya cilt enfeksiyonunuz varsa, yeni bir enfeksiyon geliştirmekten veya mevcut olanı daha da kötüleştirmekten kaçınmak için derin doku masajından uzak durmanız gerekir.

İsveç masajıyla karşılaştırıldığında nasıldır?

Derin doku masajı ve İsveç masajı iki farklı masaj terapisidir. Her ikisi de aynı uygulamalardan bazılarını kullanır, ancak farklı kullanımları vardır ve kullanılan basınç miktarı söz konusu olduğunda büyük ölçüde değişir.

Derin doku masajı ile İsveç masajı arasındaki temel farklar şunlardır:

  • Kullanım amacı: Derin doku masajı öncelikle kronik ağrı, kas ve sporla ilgili yaralanmaları tedavi etmek için kullanılır. İsveç masajı esas olarak gevşemeyi desteklemek ve bilgisayar başında oturmak gibi günlük aktivitelerin neden olduğu kas gerginliğini azaltmak için kullanılır.
  • Basınç: İsveç masajı, derin doku masajından çok daha az gerilim kullanılan daha nazik bir masaj şeklidir. Her iki tip de dokularınızı sıkmak ve basınç uygulamak için avuç içi ve parmakların kullanılmasını içerir, ancak dirsekler ve ön kollar derin doku masajı sırasında daha fazla basınç uygulamak için de kullanılabilir.
  • Odak alanı: Derin doku masajı, kaslarınızın iç katmanlarını hedef alır. Ana kas gruplarınızda ve eklemlerinizdeki kas ve tendon yaralanmalarını, ağrıyı ve sertliği tedavi etmek için kullanılır. İsveç masajı, yüzeysel kas katmanlarını hedefler ve vücudunuzun boyun, omuzlar ve sırtınız gibi en fazla gerginliği tutan bölgelerine odaklanır.

Leave a Reply