ANKARA EN İYİ Masaj Salonu SPA Merkezleri, Ankara Masaj,

Tetik Noktası Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir? Kimlar Yapabilir? Sorularına İşte Cevap

Tetik noktaları kaslarda bulunan, düğüm olarak da adlandırılan ağrılı noktalardır. Bu düğümler hassastır ve basınç uygulandığında vücudunuzun farklı bir yerinde ağrı üretir. Tetik noktası masajı, bu düğümleri çözmeye ve bunlarla ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Kas düğümleri yaralanma, kaslarınızı çok fazla veya çok az kullanma ve kötü duruş nedeniyle herkesin başına gelebilir. Neyse ki, birçok insan sadece bir tetik noktası masajından sonra anında rahatlama yaşar.

Tetik noktası terapisinin amacı

Tetik noktası masajının amacı, düğüm ağrısını ve ilişkili ağrıyı azaltmak (veya ortadan kaldırmak) için bir kas düğümünü serbest bırakmak veya yumuşatmaktır. Bu gevşeme, kas düğümlerine çeşitli seviyelerde basınç uygulayarak ve ardından etkilenen bölgeleri tam bir hareket aralığı boyunca gererek gerçekleşir. Kas tetik noktalarının ve buna bağlı ağrının “haritası” karmaşık olsa da, tetik noktalarının gevşetilmesi işlemi basittir.

Bu masaj türünde, masaj terapistiniz kas düğümlerinizi ovalamaya ve bastırmaya odaklanır. Tetik noktası masajından sonra bir veya iki gün kendinizi yorgun hissedebilir ve biraz ağrınız olabilir. Bununla birlikte birçok uzmana göre masajın sonrasında kendinizi daha enerjik hissetmeniz de mümkündür.

Tetikleyici nokta nedir?

Tetik noktası masajı, izole edilmiş basınç ve gevşetme yoluyla ağrıyı hafifletmek için kullanılan özel bir tekniktir. Terapistin başparmakları veya belirli tetik işaretleme araçlarıyla gerçekleştirilir. Tetik noktası masajında, tetik noktalarına doğrudan basınç uygulanır ve bununla birlikte bir kas alanını oluşturan ve kasılmış halde tutan ağrı döngüsünü kırar. Ayrıca kas liflerini gevşetir ve bir bölgedeki dolaşımı artırır.

Tetik işaretlemenin fizyolojik etkileri nelerdir?

Masaj, vücut üzerinde birçok önemli fizyolojik etki ortaya çıkarabilir. Tetik noktası masajının fizyolojik etkilerinden bazıları şunlardır;

 • Kan dolaşımının artması
 • Atık ürünlerin uzaklaştırılması
 • Yapışıklıkları ve yara dokusunu parçalamak

Tetik noktası masajı, bir bölgeye kan dolaşımının artmasını sağlar. Hücrelerdeki oksijeni azaltan lokalize bir alana basınç uygulayarak kanı bir bölgeye artırır. Hücrelerde kısıtlı oksijen olması hücresel ölüme neden olur. Vücut, iltihaplı bir yanıt oluşturarak hücresel ölüme yanıt verir. Enflamatuar bir yanıt, kan damarlarını genişleterek bir bölgeye kan artışına izin verir.

Aynı zamanda kaslardaki atık ürünlerin atılmasına da yardımcı olur. Yumuşak dokulara baskı uygulayarak kasıtlı olarak kanın tıkanmasına neden olur. Basınç serbest bırakıldığında oksijenli kan kaslara iletilir. Taze kan, gerekli oksijeni sağlar ve etkilenen dokuların iyileşmesine yardımcı olur. Artan kan sürecinde atık ürünler dışarı atılır. Yumuşak dokulardaki atık ürünlerin uzaklaştırılması kas ağrısını, gerginliği ve yorgunluğu azaltabilir.

Tetik noktası masajı, yumuşak dokulardaki yapışıklıkları ve yara dokusunu parçalamaya yardımcı olabilir. İyileşme sürecinin bir parçası olarak yapışıklıklar ve yara dokusu oluşur. Yapışıklıklar ve yara dokuları serttir ve hareketi kısıtlar. Tetik noktası masajı, kan dolaşımını ve dokuların sıcaklığını artırır. Artan sıcaklık dokuları rahatlatabilir ve daha fazla hareket imkanı sunar. Tetik noktasından gelen basınç, doku liflerini parçalayabilir ve onları normal forma döndürmeye yardımcı olabilir.

Tetik noktası masajının faydaları nelerdir?

Tetik noktası masajının birçok faydası vardır. Bu faydalardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Azalan ağrı
 • Rahatlamış sıkı kaslar
 • Azaltılmış kas spazmı
 • Artan hareket aralığı

Tetik noktası masajı, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan faydalı bir masaj tekniğidir. Ağrı döngüsünü kesintiye uğratarak ağrıyı hafifletir. Ağrı, travma veya ani efordan kaynaklanabilir veya kas dengesizliği ya da duruş nedeniyle gelişebilir. Ağrı, kas gerginliğine, sinirlere ve kan damarlarına baskı yaparak ağrı döngüsünü devam ettirir. Kas gerginliği arttıkça ağrı da artar. Tetik noktası masajı, gerginliği gidererek ve kasın tonunu normale döndürerek ağrı döngüsünü kırar.

Tetik noktası masajı, kaslardaki gerginliği gidermek için faydalıdır. Kasların gerginliği, kaslardan geçen kan damarlarını ve sinirleri sıkıştırır. Sıkılık arttığında, kan damarları kısıtlanır ve çevredeki alanlara kan akışı azalır. Etkilenen kasların belirli noktalarında tetik noktaları etkinleştirilir. Tetik noktası, gerginliği azaltmak için kastaki noktaların tedavi edilmesini sağlar. Tetik noktası masajı, gevşemeyi teşvik ederek kaslardaki sıcaklığı ve kan akışını artırır. Kaslar gevşediğinde, tüm kan damarları normal uzunluklarına geri döner.

Tetik noktası masajı, hareketi yeniden sağlamaya ve kaslarda esnekliği artırmaya yardımcı olur. Kasın tam işlevini yerine getirebilmesi için hareket aralığının iyileştirilmesi çok önemlidir. Kaslar gergin ve hareketsizse, kaslar yorulur ve ağrılara neden olur. Tetik noktası masajı, gerginliği gidererek ve kan dolaşımını kolaylaştırarak yardımcı olabilir. Artan hareket aralığı, kasın tam potansiyelini sağlar ve herhangi bir yaralanmanın oluşmasını önler.

Tetik noktası masajı ile tedavi edilen yaygın vücut parçaları

Tetik noktası masajı ile tedavi edilebilecek birçok yaygın vücut parçası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Omuz
 • Üst sırt
 • Sırt altı
 • Kalça
 • Uyluk
 • Baldır

Leave a Reply